harici disk gene gitti. kafa atıyor

verbatim 1 tb 3.0 vardı. geçen düzenleyelim dedik ama 2 kere düşürdüm, 2. den sonra gitti....
takınca kafa atma sesi geliyor bir süre sonra geçiyor.. ışığı yanıyor sürekli... arşivler birşey değil de geçmiş resimler videolar vardı. değeri milyarlık ama 5 kuruş çıkmaz benden bu ara:(
yardım et sözlük. çözüm nedir

arada bir çalışabilir. kapatmayıp dosyaları içinden alın.

kafa vurmasına çok fazla çözüm yok. diskin yüzeyi ya da okuyucu kafalardan biri hasar görmüş.
  • orpheus  (20.06.14 05:57:37)
çalışmadı ki bir daha. çalışssa yedekleyip atıcam çöpe.

  • nughun  (20.06.14 06:00:41)
Para bulana kadar pamuklara sarmala kaldır biryerlere.

  • sutlu nescafe  (20.06.14 08:04:24)
abi şu harici harddisklerden ne anlıyorsunuz? harici diskler veri depolamak/arşivlemek için değildir, veri taşımak içindir olsa olsa. arşiv için normal harddisk bile çok daha güvenilir, ideli raid.

  • desdinova  (20.06.14 09:00:45)
riske atma veri kurtarma merkezine götür. perpa da sana yardımcı olacak birilerini bulabilirsin. milyar değil ama birkaç yüz dolarını alırlar...

  • bu da mı gol değil lan  (20.06.14 09:53:07)
gecmis olsun. yil olmus 2014 hala harddisk'te arsiv yapiyorsunuz. lutfen yapmayin. harddisk su dunya uzerindeki en dayaniksiz saklama birimidir. cd,dvd, blu-ray, flash bellek, ssd vs. arsiv yapiyorsaniz boyle, icinde hareketli parca olmayan, seylerle yapin. yedek alacaksaniz cloud'larda yedek alin.

  • crucio  (20.06.14 11:54:05)
birebir aynı sorunu 2008 yılında yaşamıştım. veri kurtarma firması çılgın paralar istemişti.

şöyle bir önerim olacak. aynı diskten bir tane al. elektronik tertibatını değiştir. muhtemelen verilerini alabilirsin.

benim hdisk in aynısını bulamadığım için bekliyor hala...
  • i need dolar  (23.07.14 13:04:04)