Aynı anda birden fazla kitap okumak

Yapıyor musunuz bunu? Bazen hangi kitabı önce okusam karar veremiyorum ama aynı anda birden fazla kitap okursam kitabın hakkını veremeyecekmiş gibi hissediyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bunu yapanı ilk duyduğumda harbi şaşırmıştım. Mantıksız geldi. Bir kitabı alıp gün boyu içine girmek onunla yaşamak daha güzel sanki

  • turkce konusan uzayli  (18.06.14 22:59:18)
duruma bagli olarak evet okurum, ama bir hafta birinden biraz degil, cok yakin araliklar okudugumdan hikayeyi ya da karakterleri kaybetmiyor karistirmiyorum.

bu durum okumam gereken bir kitapla okumak istedigim bir kitap arasinda kalmamla basladi, muhtemelen okul yüzündendi, sonra harry potterlarin ilk baskisini ödünc alarak okudugumdan (yoktu baskisi tükeniyordu her yerde ilk ciktigi birkac gün) alistim. genelde A kitabina baslayip ortasinda B kitabina baslayip Byi bitirip Aya devam ederek yapiyorum artik.
  • portmanto  (18.06.14 22:59:58 ~ 23:01:51)
cok istedim ama yapamadım hi c bi zaman

  • Sskywalkeremre  (18.06.14 23:00:37)
ben okuyorum iyi olmuyor.

roman-biyografi okursun ya da roman-ders kitabı-inceleme olabilir de roman-roman-roman tadı kaçıyor. bir oturuşta okumadığın, aklına geldiğinde heyecanlanmadığın kitabı (roman) okumasan da olur gibi.
  • sayns  (18.06.14 23:00:57)
Yapıyorum ama aynı seviyede kitaplar olmuyor. Mesela biri farklı dilde oluyor veya biri ağır diğeri çerezlik oluyor. O anlık ruh halime göre okuyorum.

  • onexey  (18.06.14 23:01:11)
Eskiden bari yapıyorum. Ama sadece 2 kitap olarak sürekli. Sorunsuz oluyor bende.

  • gece lampulu  (18.06.14 23:01:54)
Eğer okumakta olduğum kitap çok kalınsa çantama alamayacağım büyüklükteyse onu evde okuyup, yanıma daha ince ve diğerine göre daha eğlenceli bir kitap alırım, birini yolda, bir yerde otururken vs. okur diğerini evde okuduğum oluyor ama sürekli yapmıyorum bunu..

  • mutekebbir  (18.06.14 23:01:57)
yapıyorum arada ben de.

ama iki romanı aynı zamanda okumaktan ziyade kitaplardan biri kısa yazılardan oluşuyor. misal jj rousseau'nun yalnız gezenin düşleri. kitap kısa düşünce yazılarından oluştuğu için 2 yazı arasında başka kitaplara da bakabiliyorum.

yani öyküler kitabı + roman gibi bir formülle sıkıntı olmuyor.
  • darkredanger  (18.06.14 23:14:09 ~ 23:14:30)
Okuyorum ben de. Ama sayns'ın dediği gibi farklı türde şeyler oluyor. Aynı anda iki roman okumam.

  • trinitrotoluen  (18.06.14 23:25:19)
ben de yapıyorum. aynı akşam ikisini de okumuyorum ama.

  • sttc  (18.06.14 23:29:59)
okuyordum. her kitabı her zaman canımız çekmiyo, bir ondan bir bundan yapmak iyi. Bir kitabı bitireceğin sürede 3'ünü bitirebiliyosun.

  • yarmasimo  (18.06.14 23:41:24)
non-fiction tabir edilen kitaplarda yapiyorum. roman falan olunca birden fazla olmuyor.

  • no avalon  (18.06.14 23:48:52)
Bir dönem evde ayrı, serviste ayrı ve işyerinde ayrı kitabı okuyordum. Püf noktası türlerinin ayrı olması. Aynı olursa eğer karakterler birbirine karışabiliyor zamanla. Bunu fark etmeden önce işyerinde okuduğum kitapta, serviste okuduğum kitabın bi karakterini arayıp bulamamıştım iki saat.

  • angelus  (18.06.14 23:55:29)
bir kitabı bile ancak odaklanırsam, kendimi rahat hissedersem hakkıyla okuyabiliyorum. aynı anda iki kitabı okumam mümkün değil, kafam o kadar çalışmıyor.

  • pescador  (18.06.14 23:57:50)
severek yabıyorum ben de. ama bana bakma, pizza ile cheesecake i aynı anda yiyen bir insanım.

  • mayaa  (18.06.14 23:58:11)
ben genelde roman-roman dışında başka bir tür şeklinde gidiyorum. çünkü tek bir kitaba takılı kalmak sıkabiliyor beni. bir de kitap taşımayı seven bir insanım. romanlar da 500-600 sayfalık kitaplar olduğu için çantamda taşıyasım gelmiyor. onun yerine ince ve çok kafa yormayan diğer bir türü müsait olduğum yerlerde okumaya çalışıyorum.

bir de öncelik her zaman romanda olmalı yoksa konu dağılıyor, karakterleri unutmaya başlıyorsunuz vs vs.
  • istenmeyen evlat  (19.06.14 00:03:34)
aynı anda deyince ben de sağ eline bir kitap sol eline bir kitap alıp ikisine de aynı anda bakıp okuyup anlıyorsunuz sandım. vay arkadaş neler varmış diye düşünmüştüm :)

  • maxhoper  (19.06.14 00:26:33)
Günün her saatinde zihnin aynı berraklıkta olmuyor. Kitapların ağırlığına göre farklı zamanlar ayırmak daha güzel.

  • arnold schwarzeneger  (19.06.14 09:07:20)