Çay demlemek için soğuk su sıcak su karmaşası

Ey bilim insanları, çay tiryakileri!

Şöyle bi tartışma yaşanıyor evde,
Sebil var, içme suyunu çay suyunu falan ordan kullanıyoruz. Neyse

Çay demlemek için sebilden sıcak su alıyolar neymiş kısa sürede oluyomuş.

Ben ise sıcak su aldığın zaman ocakta kalcağı sürenin daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Soğuk su da daha az

Ocak extradan sıcak olan bişiyi ısıtmak kaynatmak durumunda kalmayacak falan

Hangi düşünce doğru?

su 100 derecede kaynar. 25 derece suyu 100 dereceye getirmek için gereken ısı miktarı, 90 derece civarındaki suyu 100 dereceye getirmek için gereken ısıdan daha fazladır. eğer kaynadığı anı baz alıyorsak elbette sıcak suyla daha çabuk kaynar.

  • icim urperiyor  (18.06.14 12:29:05)
ev halki hakli, sen haksizsin. sana laflar hazirladilar

  • exlibris  (18.06.14 12:31:56)
Bu cok basit fizik kuralini karmasa olarak yorumladiginiz icin tebrikler oncelikle. Sicak su daha cabuk kaynar tabi ki.

  • instant crush  (18.06.14 12:32:52)
kanıtın varsa nobel fizik ödülü garanti :) tabiki sıcak su diyen haklı

  • thebiggestloser  (18.06.14 12:33:51)
Sıcak su daha çabuk kaynar ama çayın lezzetli olması için soğuk su kullanılması gerekir.

  • angelus  (18.06.14 12:37:25)
çalışmaya ara verip kafayı dağıtayım diye duyuruya girdim ama hepten yaktım devreleri şu soru ile.

tüm hane halkı haklı but you..
  • calzoncillos  (18.06.14 12:41:06)
Denemedim

Sadece daha az sürede olcakmış gibi geldi. Anlık bişi yani. Olduğu gibi de sorayım dedim. Ev halkının haberi yok yea
Niye eziyonuz ki şimdi :/

Kalbim kırıldı :/
  • indescribable  (18.06.14 12:41:51)
Herkes hemen mantıklı olanı düşünmüş ama benim de bildiğim kadarıyla soğuk suyu kaynatmak daha çabuktur. Araştırmalar vardı bu konuda, mantığınızı kullanmak yerine bir bakın derim.

Edit: Benim ki donması içinmiş sanırım, kaynaması için emin değilim: eksisozluk.com
  • mindwars  (18.06.14 12:48:53 ~ 12:50:14)
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (18.06.14 13:03:20)
Bir sehir efsanesi derki; soguk suyla demlenen cay daha gec bayatlar.

Bir de herkes suyun kaynamasina odaklanmis ama sanirim burada ki soru hangisi daha cabuk kaynar degil, hangisinde cay daha cabuk "demlenir"

Sonucta demlikteki cay dibe cokene kadar bekliyceksin :)
  • surfer  (18.06.14 15:28:50)
teşekkür eden duyuru açarım kimse takmaz, çay derim hemen cevap gelir.

kırıldım
  • indescribable  (18.06.14 16:07:05)