Oto tamir / masraf meseleleri

Arabadan gelen takır tukur sesler üzere ücretsiz check-up yapan bir yere götürdüm, elime şöyle bir liste tutuşturdular:

(Araba 2004 model opel corsa 1,2 otomatik vites)

* Sağ - sol amortisör üst takozlar değişecek
* Sağ - sol rot kolu ve rot başı değişecek
* Sağ - sol salıncaklar değişecek
* İki ön amortisör değişecek
* Fren balataları iyi ama diskler limitinden azalmış

Çok çok kabaca da olsa fiyat konusunda bir fikri olan var mıdır? 500 tl? 1000 tl? 5000 tl?
O kadar fikrim yok ki, adamlar ne dese inanacağım...

ön düzende sağlam aksam yok anlaşılan? ama bence yolmak için şişirilmiş bir listedir bu. en az 1,000.

  • dokuzeylul  (10.06.14 22:32:44)
500 ortalama ile bitmesi lazim. 1000 tl ye motor yaptirirsin yahu, zaten liste de cok sisik bir liste degil. normal yani.

  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (10.06.14 22:35:58)
Ankara'daysaniz, sizi bir ustaya yonlendirebilirim. Alt takimlari kontrol edip, gercekten degismesi gereken parcalari belirler. Parcalarin maliyetini de yazar. Bunun icin de herhangi bir ucret almaz.

  • marcelorios  (10.06.14 22:38:09)
ses harici bir sorun varmı aracında? yolda gezme, zıplama, direksiyonda hafiflik vb.?

  • dokuzeylul  (10.06.14 22:41:27)
bence sanayideki parcaciya gidip fiyatlari kendiniz ogrenin.

ust takoz 60 lira olsa 120.
rot kolu ve rot basina da 80'den 160 diyorum.
salincaklar pahalidir, bunlara 350 diyorum.
amostisorler de 125ten 250.
balata dahil disk fiyati da toplam 300 lira gelir.

ne etti? iscilik haric 1200 civari. 1500 lirayla cikarsiniz bu isten asagi yukari.
  • osuruklu  (10.06.14 22:43:46)
dokuzeykul; hayır, ses dışında herhangi bir şikayetim yok..

  • moonwell  (10.06.14 22:44:42)
Araba o hale Eskişehir'de, Şirintepe civarındaki aylar süren tramvay inşaatı yüzünden geldi. Aylardır çukurlara girip girip çıkıyoruz...

  • moonwell  (10.06.14 23:09:09)
rain when i die; lastikler de değişmeli dedi zaten tamirci... ama o konuda doğru söylediğini biliyorum.

  • moonwell  (10.06.14 23:14:00)
google'dan hızlı bir arama ile;

takozlar ortalama 15 tl x 2 : 30
rot kolu 25 tl x 2 : 50
rot başı 15 tl x 2 : 30
salıncaklar 60 tl x 2 : 120
amortisörler 120 tl x 2 : 240
diskler çifti 115 tl

ne etti toplam? 585 tl parça ücreti, bunu sanayideki parçacıda belki 500 e kadar çekersin.

fiyatlar ortalama ama, model ve kasadan dolayı küçük farklar olabilir.

200-250 tl de işçilik versen yeter.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (11.06.14 10:36:51)
google a şehir ismi+opel yedek parça yazılır. uygun dükkan seçilir. parça fiyatları sorulur. genelde orjinal ve yan sanayi olarak fiyat söylerler. aralarında çok büyük fark yoksa orjinal olanı al. neden diye soracak olursa çünkü bunları taktırmaya da para ödeyeceksin. 3-5ay sonra yan sanayi parçaya birşey olursa herşey başa alınır.
ne olursa olsun bir bilenle yap bu işleri.

  • Absinthe75c  (11.06.14 10:43:29)