Yüksek lisans?

Selam akademik insanlar,

Mühendislik okudum, hali hazırda çalışıyorum ama İşletme yüksek lisansı da yapmak istiyorum.

-ales puanım iyi sayılır(89) ama ortalamam düşük(2.40) Kabul alma şansım var mı tezli yüksek lisans için?

-ayrıca hiç bir yabancı dil belgem yok. yüksek lisans için üniversitelerin açtığı kendi ingilizce sınavları oluyor, onlara girmeyi düşünüyordum. Fakat mezun olduğum üniversitede(Yıldız Teknik) ingilizce sınavının tarihi geçmiş.İstanbulda başka bir üniversitede var mı bildiğiniz, yabancı dil sınavına girebileceğim ve sonra başvuru yapıp kabul alabileceğim?

Teşekkürler.

Çoğu okul en az 2.50 istiyor yüksek lisans için (en azından devlet üniversiteleri). Sıralamada üst sıralarda olabilmen için not ortalamasının daha da yukarılarda olması gerek. Ancak özel üniversitelerin bölümlerini incelersen farklı koşulların olduğunu görebilirsin.

Yabancı dil de yine okuldan okula farklılık gösteren bir konu. Çoğu YDS, TOEFL ve eşdeğeri belge ister. Yoksa da yine bazı okulların kendi uyguladığı yabancı dil seviye sınavları oluyor. Bunları deneyebilirsin.

Dediğim gibi her üniversitenin İşletme bölümlerine tek tek bakarsan, koordinatörleriyle iletişime geçersen daha iyi bir fikir edinebilirsin.
  • razvan rat  (10.06.14 18:33:19)
ales falan iyi ama türkiyedeki çoğu devlet üniversitesi 2,5 diye bir psikolojik sınır uyguluyor. yani 2,51 desen yardır diyecektim ama en az 2.0 şartı olan devlet okulları (yani geçme olayı sadece)olabilir biraz araştır ama değer mi bilmiyorum.

Vakıf okullarında çok rahat yaparsın.

Ama vakıf okullarına vereceğin parayla yurt dışında ortalama bir okulda yapmanı öneririm ben. orada ortalamaya takılmayan çok okul olduğu gibi ielts'de 6-6,5'u geçmen yeterli oluyor.
  • shafuck saiser  (10.06.14 18:42:09)
ben herhangi bir 2.50 ibaresi görmüyorum. www.fbe.yildiz.edu.tr

transkriptindeki geçme notun 50 değilse dönüşüm çetveliyle 2.40 olan notu artar. Ancak bunun için de transkriptinde puanının gözükmesi gerekmekte.
  • acukali ekmek  (10.06.14 19:40:04)
@acukalı ekmek yıldızda ortalam koşulu kaldırıldı demişti bi arkadaşım ama üniversitenin yaptığı yabancı dil sınavı geçmiş bildiğim kadarıyla. Ales puanımda bu seneden sonra bi işe yaramayacak, bu sene bulayım diyorum bi yer.

  • contavolta  (10.06.14 21:15:03)