ingilizce nasıl geliştirilir?

4 yıl önce hazırlık okudum c1 seviyesinde bitirdim hazırlık okulunu, 1. sınıftaki inglizce dersinden muafiyet aldım c1 sertifikam var diye. O zamanlarda c1 değildim ama b1,5-2 seviyesine gelmiştim. yabancılarla akıcı şekilde konuşup muhabbet edebiliyordum veya bir kaç kez sözlüğe bakarak veya hiç bakmadan 2-3 sayfalık yazıları rahatlıkla okuyordum.(tahmini olarak seviyem belli olsun ona göre kitap önerirsiniz diye bu ayrıntıları yazdım)

bölüme geçtikten sonra ingilizce dersler aldım ama hepsinde ezberleyip girdim sınavlara ve kendimi dil konusunda çok eksik hissediyorum. hazırlıkta öğrendiğim kelimelerin çoğunu unuttum seviye sınavına girsem ucu ucuna b1 çıkarım. seneye okul bitiyor iş konusunda dil önemli bir artı hazır önümde yaz tatili varken biraz çalışıp kendimi eski seviyeme getireyim diyorum ama nasıl bilmiyorum.

2-3 ay önce effortless english dinliyeyim dedim ama iki dakikalık bir podcasti yarım saatte anlatmasından çok sıkıldım ve bıraktım.

filmleri ve dizileri ingilizce altyazılı olarak izlemeni öneririm ve mutlaka konuşma pratiği yap.

  • right here in my arms  (09.06.14 23:12:34)
her türlü izliyorum tükçe altyazılı,ingilizce altyazılı, altyazısız. onları anlama da pek sıkıntı çekmiyorum. 20 dakikalık sit-com da toplasan 10 cümleyi ya kaçırırım ya kaçırmam (değimlerin çok fazla kullanılmadığı friends, scrubs gibi dizilerden bahsediyorum) ama işler kitap, makale olunca sarpa sarıyor.
pratik içinde pek sansım yok, çevremde konusacağım kimse yok :/

  • kuzey li  (09.06.14 23:21:39)