Kafessiz kuş beslemenin bir yolu var mı?

Merhabalar.
Kuşu bir kafese hatta eve bile hapsetmeden beslemenin bir yolu var mıdır?
Belki fantastik gelecek ama pencerelerin açık olduğu kuşun eve girip çıktığı bir besleme şekli olabilecek bir şey mi? :)

güvercinler sanırım uygun bu tür bir yöntem için. hep geri dönüyorlar.

  • kırmızıkaşekaban  (09.06.14 10:45:47)
her yere kaka yapiyorlar. iki sene bir muhabbet kusuna bu sekilde baktim. bir vazosu vardi, cok severdi onu; uzerinde uyurdu. birgun gitti ve geri donemedi, vazonun icinde minik bir kaka tepecigiyle kaldik...

arap bulbulu de uygundur buna. yine de, gidip donememe ihtimalleri var. bir de, arap bulbulunun kakasi cok fenadir. muhabbet kusuna kiyasla cok sivi ve cok fazla...
  • o da olur  (09.06.14 11:01:21 ~ 11:02:04)
Güzel fikirler. Dikkate alacağım bunları
@want2die'ın anlatımından çıkardığım Papağan daha temiz ama az hareketli bir hayvan. @o da olur'un Arap bülbülü biraz pis sıçıyor. muhabbet kuşu da olur ama terk edilme ihtimalim yüksek öyle mi?

  • koca dost dev  (09.06.14 11:08:11)
ya... biz bir de papagan kacirdik o sekil. gerci manyakti, kimse uzulmedi. gidip donemeyebilirler. her zaman ihtimal dahilinde bu. komsularin penceresine filan gelmismis bizim muhabbet bebesi, kimse yakalayamamis... kim bilir ne olmustur sonra... dilerim birileri yakalamis ve iyi bakmistir ona... ama papaganimiza degil. o kactiginda gazeteye "dikkat! saldirgan!" diye ilan vermeyi dusunmustuk. i'sallah kimse tutmaya calismamistir. :)

  • o da olur  (09.06.14 11:12:08 ~ 11:19:41)
Alalaa.. Manyak, beleşçi, huysuz falan... bu papağan fikri hoşuma gitmeye başladı ha.. benim eve uygun sanki.. yalnız da sıkılmaz ben işteyken

  • koca dost dev  (09.06.14 11:18:52)
Bende kanarya var. Tüm gün uçuyor evde. Kafesine gece dönüyor sadece. Hava karardığında. Gün içinde de gidip yem su falan takılıyor. Ama asla cam açık olmuyor. Giderse mahvolurum.

  • sen git ben geliyorum  (09.06.14 11:23:39)
Yalnız sanırım want2die özgür takılsın diye değil de kaçsın diye kapatmamış hayvanı. O da inatşa kaçmamış. Çok güldüm la.

Zor ya, kaçar kesin. Bir de mesela muhabbet kuşları hava akımından cort diye hasta olabiliyor. Onun olduğu odada pencere klima falan açmamaya çalışır bizimkiler. E ev de adanada olunca doğal olarak o odada kimse oturmuyo. Bizim muhabbet kuşunun kendine ait odası var sanırım. Amk o evde (ailemin evi) benim kendime ait odam yok la.:(
  • mutevazi  (09.06.14 11:38:55)
eskiden bizim apartman dairemizin camına güvercinler gelirdi, biz de onları ekmek kırıntısıyla beslerdik. çok eğlenceli oluyordu; çünkü o güvercinler hem bizim güvercinimizdi hem de hepsi özgürdü, zira kafeste değil, sokaklarda yaşıyorlardı. canları istediğinde gelebilirlerdi, böylece onlara ziyafet verebilirdik :) bu yöntemle uzun bir süre her gün 10 güvercin filan beslemişliğimiz var :) güvercinlerimizi tanıyorduk, onlar da bizi tanıyordu. hepsinin ayrı ayrı isimleri ve karakterleri vardı. onlarla çok güzel anılarımız var, kısacası çok güzel günlerdi...

güvercinler çok fazla kaka yaptığı için komşuların şikayetleri yüzünden onları beslemekten vazgeçemek zorunda kaldık :( eğer sizin komşularınız bizimkiler gibi böyle "ne yapsam da sorun çıkarsam" diye gözünü dört açmış tipler değilse cama ekmek kırıntısı koyup kuş beslemeyi deneyebilirsiniz, güvercinler çok çabuk ele alışır ve insanları çok sever. çok yerse de şaşırmayın, yediklerinin bir kısmını kursağında biriktirip yavrularına götürecektir büyük ihtimalle. kuş beslemeyi sadece güvercin beslemek olarak düşünmeyin tabi kumru olur, serçe olur...

bu arada güvercinler ve sokaklarda yaşayan diğer pek çok kuş türü, meydanları çok seviyor, benim gördüğüm kadarıyla :) şayet bulunduğunuz yerin meydanına giderseniz orda illa ki güvercinleri görürsünüz :) ve eğer güvercinler varsa orda, "kuş yemi" diye tabir ettiğimiz "buğday"ı satan birileri de mutlaka vardır :) yoksa bile en yakın kuruyemişçiden kolaylıkla buğday temin edebilirsiniz :) buğday alın ve meydandaki kuşlara serpin :) onlar için güzel bir ziyafet olacaktır :)

bir kuşun, hele hele sokaklarda yaşamaya çalışan bir kuşun karnını onu hapsetmeden doyurup onun sevgisini, minnetini ve güvenini kazanmak öyle güzel bir duygu ki... bazılarına abartı gibi gelebilir bu sözüm; ama inanın beslediğim o güvercinlerin bana verdiği mutluluğu insanların çok büyük bir kısmı veremiyor...
  • girdaptaki  (09.06.14 17:46:23 ~ 17:47:37)
@Girdaptaki'nin anlattığı gibi bir şey müthiş. Sokakta yaşıyorlar ama bize misafirliğe geliyorlar. Ve birbirimizi tanıyoruz.. Yarın buğday alıp deneyeceğim. Bakalım komşularımın tahammüllerini bir göreyim

  • koca dost dev  (09.06.14 21:36:39)