ses mühendisi arkadaşlar var mı?

sesle ilgili basit anlamda danışabileceğim bu işe sınav vermiş ya da gönlünü kaptırmış suserlerle bağlantı kurmak istiyorum. buradan soracağım basit soru numunesi ise şöyle:

elimdeki cdleri ve kasetleri dijitale hakkıyla aktarmak istiyorum, donanım ve yazılım ekipmanım ne olmalı. bitrate vs vaziyetler ne olmalı? cdler için hatırladığım kadarıyla 128 cd kalitesi idi. daha iyi olsun diye 192 yapıyodu millet ama şöyle bir argüman vardı: "zaten kalitesi belli seviyede olan bir veriyi daha yüksek encode ettiğinde değişen şey sadece dosya boyutudur." böyle midir hakkaten?

bu duyuruya cevap vermezse, alperz'e ulaş; buradan ya da sözlükten. yardımcı olacaktır.

  • nodrap  (07.06.14 00:04:53)
cd aktarmak için bir ekipmana ihtiyaç yok onlar zaten dijital data. sıkıştırmadan olduğu gibi saklayabilirsin veya kayıpsız sıkıştırma formatlarını kullanabilirsin. ( flac vs. )

konu kaset olunca iş çok çok daha zor. kaset analog bir medya olduğu için onu kayıpsız ve yüksek kalitede saklamak pek mümkün değil. ne yaparsan yap kasette her zaman bir dip gürültüsü olacaktır.
  • orpheus  (07.06.14 00:25:06 ~ 00:25:36)