Etik midir?

Evde hayvan gibi büyümüş bir kara sinek vardı. Bir şekilde yakalayıp cam bir kabın içine hapsettim. Dolmabahçe sarayının önündeki askerler gibi cam kutuda duruyor şimdi. Orada havasızlıktan ölecek büyük ihtimalle.

İstesem camdan dışarı salarım ama ben ölsün istiyorum. Can çekişsin istiyorum. Çünkü bıraksam başka birisinin evine girip onu uyutmıycak ya da hastalık falan bulaştıracak belki. Pis mikroplu ayaklarıyla yiyeceklere dokunacak. İğrenç bir hayvan işte.

Hala pis pis ön bacaklarını birbirine sürtüyor bir şey planlıyormuş gibi.

Sizce haklı mıyım yoksa salıvermeli miyim?

salınız.

  • sanat guresi  (05.06.14 01:55:01)
böyle diyince sana hak verdim öldür gitsin.
ama o hayvan can çekişerek ölmeyi hak etmedi.
ez bi anda ölsün.
  • zlatanibrahimovic11  (05.06.14 01:56:11)
Sal hayvanı. İlka öldüreceksen de havasızlıktan ölmesini bekleme bari. Cani misin amk?

  • mutevazi  (05.06.14 01:56:14)
evcillestirmeyi deneyin.

  • kutsalbok  (05.06.14 01:58:08)
Salın.
Öldürecekseniz de öldürün, can çekişmesin yazık.
(Bi' kara sinekle empati yapmadığım kalmıştı, o da oldu duyuru sağolsun. aşsdkaşd)
  • ay nov kung fu  (05.06.14 01:59:56)
Lütfen camdan dışarı salar mısın.(!)
Şu dünyada insan kadar hastalık taşıyan ve bulaştırabilen canlı yok.
Ben de sevmem kara sinekleri ama can nihayetinde, eziyet ediyorsun.
  • kaymaktutmayansicaksut  (05.06.14 02:01:38 ~ 02:02:16)
Sanırım evcilleştirmeyi deniycem.

Şimdi sal diyen arkadaşlara soruyorum: Hiç hayatınızda bir sinek sesi yüzünden uyuyamadığınız olmadı mı? Ya da bu bir kara sinek de, sivrisinek soktuğunda nasıl sinir bozucu bir kaşıntı olduğunu tecrübe etmediniz mi?

Hepsine rağmen yine de sal diyorsanız, sizin evinize salsam hoşunuza gider miydi? Benim evime tekrar gelmesi ihtimali bile beni sinir ediyor çünkü. Bunlar girmesin diye cam açamıyorum.

not: süremiz azalıyor. sineğin hareketleri yavaşlamaya başladı. artık uçmuyor sadece yürüyor ve ben hala salmaya ya da başka bir şeye ikna olmadım. O çaresizliği hoşuma gidiyor.
  • elcolerico  (05.06.14 02:02:47)
kenan evren'in oğlu falan mısın ya. öldüreceksen, öldür veya serbest bırak işkence yapma. sinek bizi ısırıyor, biz de hayvan yiyoruz. bizi bardağa tıkasalar hoş olur mu?

böyle düşününce dademin bi sivrisineğe vurmuştum vicdan yaptım :(
  • yusufist  (05.06.14 02:04:03)
Bir daha nikinizle karşılaşırsam cani olduğunuzu hatırlayacağım. İyi uykular.

  • ay nov kung fu  (05.06.14 02:04:31)
planlı kısımda kahkaha attım ama bu cani olduğunu düşünmemi engellemedi. sal gitsin lütfen garibanı. Benim yanıma gelsin, razıyım ben..

  • mayaa  (05.06.14 02:04:47)
Öldür.com gibi olmuş burası :)

cesedine zarar vermeden öldürmeyi dene sonra o küçücük kafasına ip bağlayıp masa lambasında sallandır ki diğerleri de ibret alıp korksun senden. tabi güçlü bir orduyla geri gelebilirler.
  • Thunderbirds  (05.06.14 02:07:02)
Madem bu kadar empati yapıldı salıyorum hadi. Hala ikna olmadım ama neyse. Bana "sal hayvanı yazıktır" diyenler de önümüzdeki yaz aylarında her küfür ettikleri sineğe bakıp bu sineği özgürlüğüne kavuşturduklarını hatırlasınlar.

  • elcolerico  (05.06.14 02:08:01)
Hiç sokaktaki çocukların sesi yüzünden, balkonda sabahlara kadar kahkaha atan insanlar yüzünden uyuyamadığın; ofiste-okulda-otobüste sesinin dozunu ayarlayamadan konuşanlar yüzünden başının ağrıdığı ve çıldırmaya yakın seyrettiğin oldu mu?

Ya da sadece birine selam verme anlamında öptüğünde grip olup bir hafta yattığın, su çiçeği olduğun oldu mu?

Sal şu hayvanı.
  • kaymaktutmayansicaksut  (05.06.14 02:08:33)
değildir. sal gitsin.

  • devilred  (05.06.14 02:09:04)
Sana yapilan iskence?! senin de ona iskence etme hakkini dogurmaz.
Zalimler icin zulum bir zevktir.

  • klasist  (05.06.14 02:13:17)
Kapağı açınca da hemen uçtu gitti çakal. duygu sömürüsü yapıyomuş bana. bu yağmurlu havada nereye uçuyosa artık. inşallah şimşek çakar tepesine de ölür.

  • elcolerico  (05.06.14 02:19:18)
"Birgün her öldürmediğim kara sinek için bana küfredeceksiniz." -elcolerico

  • oldboy  (05.06.14 02:19:25)
Herkes sinekle empati yapmış da, esas empati yapan sensin aslında. Sinek çaresiz, yok sinek hain hain ellerini ovuşturuyor... sinek hiç bi şeyin farkında değil. Sinek la o. Ne anlayacak sen ona işkence yapmışsın intikam almışsı falan. Onu öldürecektin yerine yenisi gelecekti zaten. Derdi de seni rahatsız etmek olmayacaktı, yemek yiyecek üreyecek falan o sonuçta bütün amacı. Demem o ki yaptığın faydasız bi işmiş zaten, salmışsın iyi olmuş. Böyle tribe gireceğine camına sineklik taktır rahat et.
Not: o sineği benim evime salsan empati bile yapmadan direk öldürür veya dışarı atarım. Sinekten tiksinirim çünkü tövbeler olsun, hiç sevmem.

  • cilgin korsan ces  (05.06.14 02:20:02 ~ 02:21:26)
@oldboy o sözler benim sineğe yaklaşımımı o kadar güzel özetliyor ki kendimden korktum bi an.

  • elcolerico  (05.06.14 02:20:57)
haklıydın, yanlış karar verdin.
ayrıca saldığın sinek olur da benim yanıma gelirse yaşayacağı bir kaç saatten sonra keşke elcolerico öldürseydi der, neden öldürmedin diye kızar sana.

  • ucan spagetticanavari  (05.06.14 02:24:50 ~ 02:36:16)
vicdansızlıktır.

  • all girls dream  (05.06.14 02:25:31)
sinek sana fake atmış aga. o cam kap illa ki hava alıyomuştur. kapağını açıp bir tabağa ters şeklinde koyacaktın. sonra tabağa su doldurup hava girişini kapatacaktın. o zaman camda buğu oluştuğunu görebilirdin.

not: arılarla denedim. bardakta buğu oluştu. en son boğulmamak için üst üste bindiler. takım çalışmasını takdir edip, saldım. aynısını insanlara yapsak birbirlerini boğarlar amk.
  • b1019  (05.06.14 02:37:08)
Ben küçükken odamın kenarında ağ yapmış bir örümceği yakaladığım sineklerle besliyordum. Baya iyi anlaşıyorduk. O örümcek beni rahatsız eden sinekleri yiyordu ben de ona yiyecek temin ediyordum. Sineğe hiç zarar vermiyordum. Gereken muameleyi örümcek yapıyordu :) Canilikse onun caniliğiydi yani. Zamanla ağını 3 oda 1 salon kıvamında büyüttü bir süre kendi avlarını yakaladı falan sonra emekli oldu evi terk etti sanırım. Bi daha haber alamadık.

  • maxhoper  (05.06.14 02:50:37)
dediklerin cok rahatsiz ediciydi bence. "can cekissin istiyorum", "o caresizligi hosuma gidiyor". yarinlarin seri katilisin resmen.

o igrenc dedigin sineklerin hepsi bir anda olse senin turun bu dunyada max 10 sene daha hayatini surdurebilir. yakalayip ignelerin ucunda cakmakla oldurdugunuz arilar olse, 3 seneniz var.

boyle cani olmanin ne anlami var. 3 kurus harciyip camina sineklik taktir amk.

oldurmeyin demiyorum, hepimiz ara sira orumcek, bocek, sinek olduruyoruz evimizde. doganin isleyisidir bu, kimisi olur. ama iskence cektirmenin ve bundan zevk almanin ne anlami var. bi daha yakaladiginda ya adam gibi bir cirpida oldur, ya da sal gitsin.
  • gerard  (05.06.14 03:07:29)
ya bi anda öldür ya da sal.

  • historien  (05.06.14 04:01:28)
sal.

kuşa kurbağaya yem olur. doğanın döngüsüne çomak sokma.
  • gamaflex  (05.06.14 04:04:17)
Yazıktır. Öyle işkence olur mu? Karasinek bu. Sesini rahatsız etmesini ben de sevmiyorum fakat genelde ite ite yönlendire yönlendire dışarı çıkarıyorum. Çıkmamakta inat ediyorsa öldürüyorum zaten genelde kanatlı böcekleri.

Ha bak konu sivri sinek olsa anlardim da o da koca kavanozda havasızlıktan ölene kadar sen ölürsün :p
  • nawar  (05.06.14 04:05:55)
dipnot vereyim sineklerin sinir sistemleri hala çözülemedi. acı çekip çekmediği bilinemiyor.

amaaaa sineğe can çekiştirtirmek nedir allasen?
  • nodrap  (05.06.14 04:12:13)
valla burdaki tepkilere güldüm açıkçası. karasinek alt tarafı. yok cani olarak hatırlayacaklarmış bilmem ne. aman ya.

cani değilim ben, her zaman doğaya insana hayvana saygılı bildi herkes. dünyanın benim etrafımda dönmediğinin, hayvanların da canı olduğunun farkındayım. ama KARASİNEK lan bu. kavanoza koymuş alt tarafı, ateşte çevirmiş sanki.

ha gereği yok, niye kavanozda tutuyon ya öldür ya bırak sktir olup gitsin. ama karasinek yüzünden de böyle tribe girmemek lazım bence. yani girin tabii giriyosanız ama komik geliyo bana açıkçası. sineklerin anasını skiyim.
  • pescador  (05.06.14 08:15:00)
hiçbir (bkz: derdini sikeyim butonu) bu kadar güzel olmamıştı.

duyurunla ve duyurundaki yorumlarınla bana neşe kattın güzel insan, iyi yaşa!
  • papillon7  (05.06.14 08:44:42)
örümcek bul, ziyafet çek. bi işe yarasın bari sinek.

  • paranoyak kedi  (05.06.14 09:20:19)
öldür gitsin.
zamanında ne hastalıklar çıkarttı bu ibneler.
sakın salma onu.
öldürrrrrr kanı aksın o pisliğin.
  • seyduna6687  (05.06.14 10:07:29)
Amaan. Ne kadar empatiksiniz Hee. Sinek lan sinek. İşkence neymiş? Amına godumun malları öküz gibiler, bazen bir odaya girince çıkmak bilmiyorlar dan dun kafayı vuruyorlar uyutmuyorlar adamı. Ben o pisliğin uyurken yüzüme konduğunu düşünemiyorum bile ıığğğvvvv.
Ben o sineği bir fanusa hapsetme fırsatı yakalasaydım sırf olay nasıl sonuçlanır diye bile salmazdım, izlerdim. Bakalım kaç günde halsizleşecek, ölecek diye. Ki yukarda saydığım durumlardan ötürü müstahak bence. Boşver milleti. Sen kötü biri değilsin.

  • yirmisantim  (05.06.14 10:35:04)
Lütfen sal gitsin.
Pis mikroplu ayakları demişsin ya o pislik kimin pisliği, onun mu?
Bizim pisliğimize sahip çıkamamamız onun suçu değil. o, derdi sadece yaşamak olan bir canlı.

Sokaktan duyduğun ses nedeniyle uyanınca gidip adamı kavanoza mı kapatacaksın?
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (05.06.14 10:51:29)
Ooo determinizmde çığır açmışsınız gençler.

Kara sineği öldürmek başka, bir kavanoza kapatıp can çekişmesini izlemek başka. Çok coolsunuz tebrikler.
  • ay nov kung fu  (05.06.14 12:16:55)
ben zamanında kibrit kutusuna bunların hepsini toplardım. metrobüsteki yolcular gibi olurlardı içinde, sonra gürültülerine dayanamayıp genelde bırakır, 1-2 tanesini de kurban ederdim.

sen yine tek bir sineğe büyük cam kavanoz ayarlamışsın. koy televizyonun karşısına keyif yapsın kavanozunda. prime time'a kadar dayanırsa patlat bi kurtlar vadisi, ne bilim belki kardeş payı. moralini yüksek tutmaya çalış.
  • cikolataligofret  (05.06.14 13:32:03)