Dolandırıcılık, cep telefonu, ip numarası

Selam dostlar. Bir yakınımın başına geldi çözüm arıyoruz. Bir online dolandırıcılık yapılıyor. Polis ip buluyor, ip mobil ip, burdan da cep numarasını buluyor ve şahısa ulaşıyor. Lakin şahıs o sırada gezi amaçlı o taraflarda bulunuyor ve olanlardan hiç haberi yok. Bu mümkün mü? Mümkünse nasıl?

polisin bulduğu cep no, dolandırıcılığın gerçekleştiği anda o ip noyu kullanan cep no ise, operatörden bu bilgi doğru şekilde alındı ise, telefonun sahibinin bundan haberdar olmaması, ancak, dolandırıcılığın gerçekleştiği anı kapsayan bir zaman aralığında, kendi cep telefonu ile, herkese açık wifi hot spot sağlaması ile mümkün olur.

  • nereye bu gidis  (04.06.14 12:37:38)
tabii bir de sim kart klonlama var. dolandırıcılıkta kullanılan hat, klonlanmış bir sim kart ile başkası tarafından kullanılmış olabilir. ama böyle bir vaka hiç duymadım fakat benim duymamış olmam, gerçekleşmediği anlamına gelmez.

  • nereye bu gidis  (04.06.14 12:39:59)
en basit ihtimali de göz önünde bulundurmakta fayda var; şahsın cep telefonu, dolandırıcılığın gerçekleştiği zaman aralığında, kendisinden habersiz geçici olarak alınıp, kullanılıp, yerine bırakılmış da olabilir.

  • nereye bu gidis  (04.06.14 12:46:37 ~ 12:46:44)
bence en basit olasılık şu: adam haberim yok taklidi yapıp salağa yatıyor.

aslında ip atanırken bir de 192.168.1.1-2-200 e kadar giden başka bir ip daha var ya. işte bunu kurcalamak lazım bence.
  • ceycey e  (04.06.14 12:53:24)
hot spot yapmıştır telefonunu. oradan birisi haberli veya habersiz bağlanmıştır.

  • ben smyrna  (04.06.14 13:49:34)
bence dolandırıcılığı yapan kişiyi polis yakalamış. adam inkar ediyor. ama kanıtlar ortada ceza alacak. dediğiniz şey mümkün değil. mümkün olsa da şöyle düşünün. sizin bir tabancanız var. tabanca belinizde. bayburt'a gidiyorsunuz. o gün bayburt'ta sizin tabancanızla biri vuruluyor. polis bi şekilde size ulaşıyor, diyor ki "sizin tabancanızla adam öldürülmüş ne ayak?" siz de diyorsunuz ki, "olanlardan hiç haberim yok". tabi ki biri siz farketmeden belinizden tabancanızı alıp birini öldürüp yerine koymuş olabilir. ama buna hiçbir savcı, hakim inanmaz.

  • vfgerty  (04.06.14 14:30:36 ~ 14:31:56)