ilkokul 4' giden çocuğa hangi kitaplar okutulmalı?

aklımda bi küçük prens var, başka da birşey gelmiyor. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

(bkz: 100 temel eser)

edit: yanlışmış efenim. meb in listesi için (bkz: türk ve dünya edebiyatından 100 temel eser)
  • ne bok yedim ben  (15.06.09 10:39:32 ~ 10:40:46)
  • blackbasat  (15.06.09 10:50:36)
ayrıca harry potter serisi, talihsiz serüvenler dizisi, narnia günlükleri... listedeki ağır lugatlı eserleri görünce vazcaydım birden. ama hüseyin rahmi iyidir, hüseyin rahmi candır. gulyabaniyi okutun. sonra, şeker portakalı, var. güneşi uyandıralım var... sonra lotr a giriş açısından hobbit i de okutabilirsiniz güzel olur. bir de ben dördüncü sınıftayken deliler gibi stephen king okurdum sonra hayvan mezarlığını okudum bir gün üç hafta kendime gelemedim. ama okuma böyle ağır ağdalı kitaplarla değil polisiyeyle, macerayla sevdirilir. teksas tommiksle sevdirilir.

hee, aklıma gelmişken... çizgi roman falan bulun velede.
  • ne bok yedim ben  (15.06.09 10:51:12)
düşündüm de, halide edip adıvar da okutun. ben çok severdim. ama, yakup kadri okutmayın çok sıkıcı yahu!!!

  • ne bok yedim ben  (15.06.09 10:52:53)
cengiz aytmatov da okutun. gülsarı mesela....

  • ne bok yedim ben  (15.06.09 10:54:37)
valla bi rus arkadasla muhhabbette "ulan biz ilkokulda dostoyevski okuyoruz, ne anlatiyonuz bana" demisti. gercekligini de teyit etmisti. bence de verin onune agir kitap, gunde 5 sayfa da okusa beynini zorlayacak sey okusun. en gosterissiz rusun bile felsefe yapmasi bosuna degil.

not: benim de mantigima biraz ters geliyor o yasta cocuga agir kitaplar okutmak, ama belki cok da kucumsememek lazim beyni...
  • terp  (15.06.09 10:58:27 ~ 10:59:08)
tatil yahu!!! ağır şeyler okumasın. ama marketlerde dünya klasikleri 3.99a satılıyor bak onlar güzel olabilir okumak için. ama tatilde heri potır okunur kardeşim!

  • ne bok yedim ben  (15.06.09 11:00:19)
şiir sevdirin çocuğa. sonra benim gibi zorluk çekmesin. ben fantastik kurguya verdim kendimi de nooldu. cahit külebi okutun. ilerde üniversiteye hazırlanırken paragraf sorularında rahat eder. %60ında cahit külebi'den bahsedilir niyeyse o soruların.

onu geçtim... "ya hay mubarek yağ şakır şakır yıka taşları toprakları" diye bir şiiri var ki ben çok seviyorum. her yağmurda bu dize gelir aklıma. şiirin devamını bilene, bulana getirene yüz bin lira veriyorum. bu da bu vesileyle bi ukdem olsun.
  • ne bok yedim ben  (15.06.09 11:05:58)
Tübitak'ın çocuklar için çıkardıgı kitaplar hem içerik ve görsellik bakımından zengin,hem de fiyatları uygun.
Can Yayınları'nın Pıtırcık serisine tüm çocuklar bayılır.
Muzaffer İzgü'nün Anneannem serisi de kolay okunur,gülümsetir,kendine baglar.İyi okumalar!
  • ucukmavi  (15.06.09 11:41:52)
ilkokul dörde gelip hala kemalettin tuğcu okumamışsa ben ona çocuk demem. kemalettin tuğcu okutun. çocuğun içine merhamet yerleşsin. sokakta kedi tekmeleyen, 17 yaşındaki kızların kafasını kesen bi canavara dönüşmesin. toplumda acımasızlık ve şiddet varsa hep az kemalettin tuğcu okumaktan.

  • ne bok yedim ben  (15.06.09 11:42:28)
  • nickini vermek istemeyen suser  (15.06.09 12:25:20)
(bkz: jules verne)
herhangi bir kitabıyla başlasın, gerisi gelir sanırım.
bir de (bkz: pal sokağı çocukları)
  • sen git ben geliyorum  (15.06.09 12:32:00)
roald dahl kitapları. pıtırcık serisi. ama bizimki şu günlerde timaş'ın eğlenceli bilgi serisini ve yüzüklerin efendisini okuyor.

  • zkurmus  (15.06.09 13:00:16)
hababam sınıfı yahu!!! nasıl aklımıza gelmez? filmlerini belki yüz kere izlemişizdir ama kaçımız romanı elimize alıp okuduk? rıfat hocama saygısızlık etmeyelim, alalım okuyalım. çocuklarımıza da okutalım. keza rıfat ılgaz'ın tüm kitapları çocuklar için uygundur. yüz temel eserde göremedim. meb'i kınıyorum.

  • ne bok yedim ben  (15.06.09 14:16:00)
mercan adası
süper kitaptı bence.

  • mahnita  (15.06.09 14:36:53)
biz zamanında 4 e giderken ökkeş serisi okurduk. ökkeş balıkta, ökkeş işportacı,...
pippi langstrumpf da olabilir.

  • the last shopar  (15.06.09 15:42:15)
ekleme yapıyorum, 4'e geçen oğlumun iki günde "aaa çok heyecanlı ya aaaa" diye okuduğu beyaz balina yayınları'ndan ejderhalar okulu dizisi.

  • zkurmus  (01.07.09 02:38:32)