Ziraat Mühendisi Var mı?

Arkadaşlar evde balkonda cin biber, salatalık, çeri domates ve limon yetiştirmekteyim. Uzun zamandır hiç bir sıkıntı yoktu fakat son günlerde özellikle biberlerimde ufak yeşil böcekler türedi ve sürekli çoğalıyorlar. sanırım bit diye tabir edilen cinsten. Bunlardan kurtulmak için hangi ilacı almalıyım? Bu arada en organik olan ilacı söylerseniz sevinirim.

Ziraat muhendisi degilim gerci ama

Arap sabunu+su

Bunu bi araştırın.
  • mandalina kokusu  (02.06.14 20:59:59 ~ 21:00:34)
Ben de benzer bir durumla 2 ay önce, fasulye çimlendirirken karşılaştım. İnternette bunun toprağın çok nemli olmasından kaynaklanabileceğiyle ilgili bir yazı okudum. Sulamayı azalttım, o günden sonra böyle bir durumla karşılaşmadım.

  • vernonj  (02.06.14 21:22:06 ~ 21:22:27)
Tesbih ağacını biliyor musunuz? Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum, İzmir'de sokaklarda çokça var.
O tespih ağacının toğumları çok iyi doğal bitki koruma ilacıdır. Bit, tırtıl, sinek ne varsa çözer. Şimdi tam sırası, tohumları dökülüyor, yerler tohum dolu.
Tohumları taş gibi bir şeyle ezin. Çekirdekleri epeyce sert ama kırılıyor. Suya koyun, bir gece beklesin. 1 litrelik şişeye bir avuç tohum koysanız yeterli olur. Ertesi gün hava karınca ilacı süzün, içine biraz sıvı sabun koyun. (ilacın bitkiye tutunması için) bitkinin her tarafına püskürtün. yaprak altları kalmasın yani.

Tohum bulamam diyorsanız:

l1t litre suya 2 yemek kaşığı arapsabunu 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 3-4 diş sarımsak koyun. İyice çalkalayıp yine aynı şekilde püskürtün.

Kekik veya adaçayı da kullanabilirsiniz. Bunları 1/2 oranda sulandırın.
1 adaçayı veya kekik, 2 ölçü su.

Domates varmış, domatesin (ve patates bitkisinin) yapraklarını ve dallarını da kullanabilirsiniz. Doğrayın minik minik, üzerini geçecek şekilde su koyun.

Bunların hepsi bir gece bekleyecek, sonra süzülüp kullanılacak.

İlaçlamaları da gübrelemeyi de gün batımında yapın, güneş olmasın ama gece de olmasın.

İlaçlamayı önce 1 yaprağa yapın, bitkinin tepkisine bakın. yaprakta bozulma yoksa bitkinin tamamına uygulayın.

Ben de mektepli değilim, lakin alaylıyım.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (02.06.14 21:45:21)
Açılın ben ziraat mühendisiyim, mosetam isimli ilacı kullanmalısınız.

  • piotr  (03.06.14 12:11:53)