senaryonun disina cikiyorlar mi?

merhabalar.

dizi veya film falan cekerken oyuncular senaryodaki repliklerin disina cikiyorlar mi?

mesela o anda konusmanin o sekilde daha akici oldugunu dusunup dilinin ucuna gelen bir cumleyi soyluyorlar midir? yonetmenin inisiyatifinde mi ya da butun bunlar?

Elbette söylüyorlar. Zaten çoğu doğaçlamaya dayalı da birçok dizi var. Özellikle komedili dizilerde izlediğimiz her şey tek tek yazılmış olamaz. Geri kalanı için de yapılan doğaçlama duruma uygun olduysa ve güzel bir hava kattıysa devam edilir. Olmazsa yönetmen müdehale eder.

  • pandispanya  (01.06.14 20:52:51)
Bu tamamen senaryo anlaşmasına bağlıdır. Eski işleri muhteşem bir senarist, yapımcı ile anlaşmasında bir harfin bile değiştirilmeyeceği maddesini koydurabilir. Mesela Tarantino bir film çekeceği zaman da yapımcı senaristin öyle bir madde koydurmasına izin vermez elbette :)

Olay birazcık yapımcının senariste mi yoksa yönetmene mi güvendiğiyle alakalı.

Yönetmen, bir kelimenin yerine başka bir kelime kullanmanın ya da cümleyi farklı şekilde kurmanın anlamı ya da akışı bozmadığına inanırsa ve senaristin de yapılan anlaşmaya göre söz söyleme hakkı yoksa doğaçlama şeyler de ortaya çıkabilir. Çıkıyor da.
  • armagan  (01.06.14 21:39:07)
Big Bang Theory'nin çekimlerini bizzat izledim.

Senaryoya bağlı kalıyorlar ancak aynı sahneyi bir kaç kez çektiklerinde oyuncunun araya doğaçlama kattığını anlıyorsun, metin birebir aynı olmuyor. Bazen oyuncu keyfi olarak değiştiriyor, bazen seyircinin verdiği tepkiyi görüp ona göre yontuyor.
  • cakabo  (01.06.14 21:42:44)