medikal çeviri yardımı...

şu kısmın çevirilmesi gerekiyor. bir el atarsak çok mutlu olurum.

Checklist during maintenance phase
General:
Continuous monitoring of blood pressure and
heart rhythm
Pupil checks every 2 hours
Lab:
Glucose: conform insulin protocol
Every 6 hours: astrupp, K, Mg, P, lactate
Every 12 hours: OT, PT, amylase, WBCs, platelets
Target electrolyte levels: normal/high normal
K ≥4.0 mmol, Mg ≥ 2.0 mg/dl (1.0 mmol/l),
P ≥3.0 mg/dl

Checklist in warming phase:
General:
Monitor of blood pressure and heart rhythm
Pupil checks every 2 hours
Lab:
Every 3 hrs: astrupp, K, glucose
Every 6 hrs: Mg, P
Target electrolyte levels: see above

idame safhasında, (aşamasında) kontrol edilecekler listesi:

Genel:

Sürekli kan basıncı ve nabız monitörizasyonu (Hastanın monitöre bağlanması kastediliyor)
Her 2 saatte bir gözbebeği muayenesi

Laboratuar:
Kan şekeri: Conform insülin protokolü
Her 6 saatte bir: astrupp, Potasyum, Magnezyum, Fosfor, Laktik asit
Her 12 saatte bir: Pıhtılaşma zamanı, protrombin zamanı, amilaz, lökosit (beyaz küre) sayımı, trombosit sayımı
Hedeflenen elektrolit seviyeleri: Normal/yüksek normal
Potasyum büyük eşit mmol, Magnezyum büyük eşit 2.0 mg/dL (1.0 mmol/L), Fosfor büyük eşit 3.0 mg/dL

Isınma aşamasında kontrol edilecekler listesi:

Genel:
Kan basıncı ve nabız tâkibi
Her 2 saatte bir gözbebeği muayenesi
Laboratuar:
Her 3 saatte bir: astrupp, potasyum, kan şekeri
Her 6 saatte bir: Magnezyum, Fosfor
Hedeflenen elektrolit seviyeleri: Yukarıdaki değerlere bakınız.

(astrupp'a da bakmaya üşendim, conform insülin protocol'üne de bakmaya üşendim.)
  • compadrito  (31.05.14 04:48:19 ~ 05:05:45)
ağam eyv. bi de şu iki kısım var;

Most important side effects:
Bradycardia: usually no treatment necessary.
Normal heart rate at a core temperature of 32oC is
34-40 BPM. If treatment is deemed necessary use
isoprenalin or dopamine infusion. Atropine is
INEFFECTIVE for hypothermia-induced bradycardia.
Shivering: Mg 2-4 grams; Fentanyl 50-100 mcgr;
Meperidine 25 mg; other alternatives see table 1.
Skin counterwarming, especially of hands, feet and
face.
Cold diuresis: replace lost fluids.
Electrolyte disorders: replace, target normal to
high-normal levels, high Mg levels.
Arrhythmias. NB: arrhythmia’s due to hypothermia
occurr ONLY if core temperature decreases below
30oC. If this occurs re-warm rapidly to temp>30oC,
and then slowly to target temp. If core temp is >30oC
Arrhythmia’s do NOT require change in cooling
therapy. Treat arrhythmias with standard anti-
arrhytmic medications. Beware of possible decerase
in clearance of amiodarone during hypothermia.
Beware of bedsores due to skin vasoconstriction
and immobilisation.

Correction of blood gas values:
PO2: for every oC below 37oC: subtract 5 mmHg
from the value as measured in the lab.
Example: Lab value pO2 90 mmHg; patient core
temp = 32oC; corrected pO2 level = 65 mmHg.
PCO2: for every oC below 37oC subtract 2 mmHg
from the value as measured in the lab.
Example: Lab value pCO2 35 mmHg; patient core
temp = 32oC; corrected pCO2 level =25 mmHg.
pH: for every oC below 37oC add 0.012 units to the
value as determined by the lab.
Example: Lab pH 7.20, patient core temp = 32oC,
corrected pH value = 7.26.

çok, çok teşekkür ederim.
  • lounge act  (31.05.14 05:15:38)
var mı başka yardım edecek babayiğit? iki saat sonra teslim edilmesi gerekiyor...

  • lounge act  (31.05.14 10:33:43)
En önemli yan etkiler:

Bradikardi: Genellikle tedavi gerektirmez. 32 santigrad derece vücut sıcaklığında, nabzın dakikada 34-40 arasında atması normaldir. Tedavinin gerekli olduğu düşünülüyosa, izoprenalin veya dopamin infüzyonu uygulanmalıdır. Hipotermiye bağlı bradikardi tedavisinde, atropin ETKİSİZDİR.
Titreme: Magnezyum 2-4 gram, fentanyl 50-100 mikrogram; meperidine 25 mg; diğer seçenekler için Tablo 1'e bakınız.
Derinin ısıtılması, özellikle, ellerin, ayakların ve yüzün ısıtılması.
Soğuğa bağlı artan idrar miktarına karşı, kaybedilen sıvıların yerine konması gerekir.
Elektrolit bozuklukları: Kaybedilen elektrolitlerin tamamlanması gerekir. Hedeflenen değerler, normal ve normalin üst sınırı değerlerdir. Yüksek magnezyum değerleridir.
Aritmiler: NB: (Bradikardik olmayan demek olabilir bu. Non-bradycardic mesela). Hipotermiye bağlı olarak aritmiler SADECE santral vücut sıcaklığı 30 santigrad derecenin altına düşerse görülür. Eğer bu görülürse, vücut sıcaklığını tekrar 30 santigrad derecenin üzerine çıkaracak şekilde, vücudu hızla ısıtın daha sonra yavaş bir şekilde hedeflenen sıcaklığa ulaşmak için ısıtın. Santral vücut sıcaklığı 30 santigrad derecenin üzerindeyse, artitmiler, soğutma tedavisinde herhangi bir değişikliğe gidilmesini gerektirmez. Aritmileri, standart antiaritmiklerle tedavi edin. Amiodarone'un hipotermili hastada vücuttan atılma hızının azalmasına (dozunun fazla gelmesi ihtimaline) karşı uyanık olun. Deride vazokonstriksiyon olacağı için ve hareketsizlik nedeniyle, hastanın vücudunda yatak yaraları açılma ihtimaline karşı tedbirler alın.

Kan gazı değerlerinin düzeltilmesi:
PO2: Vücut sıcaklığında, 37 santigrad derecenin altındaki her 1 santigrad derece için, laboratuarda ölçülen kan gazı değerinden 5 mmHg çıkarın. Örnek olarak: Laboratuarda pO2 değeri 90 mmHg olarak ölçüldüyse ve hastanın santral vücut sıcaklığı 32 santigrad dereceyse, kan gazı sonucu gerçekte, 65 mmHg'dır.
pCO2: Vücut sıcaklığında, 37 santigrad derecenin altındaki her 1 santigrad derece için, laboratuarda ölçülen kan gazı değerinden 2 mmHg çıkarın. Örnek olarak: Laboratuarda pCO2 değeri 35 mmHg olarak ölçüldüyse ve hastanın santral vücut sıcaklığı 32 santigrad dereceyse, kan gazı sonucu gerçekte, 25 mmHg'dır.
pH: Vücut sıcaklığında, 37 santigrad derecenin altındaki her 1 santigrad derece için, laboratuarda ölçülmüş olan pH değerine 0.012 birim ekleyin.
Örnek olarak: Vücut santral sıcaklığı 32 santigrad dereceyse ve laboratuarda vücut pH'sı 7.20 olarak ölçülmüşse, hastanın gerçek vücut pH'sı, 7.26'dır.

çoğzel bilgilermiş bunnar!
  • compadrito  (31.05.14 15:00:56)