Futures ile Opsiyon arasındaki Fark Nedir ?

sb

Kısaca açıklayabilir misiniz ?

Futures bir sözleşmedir, yani seinle 1 ay sonrasına vadeli future kontrat yaptık diyelim 2,10 dan. Eger uzun pozisyondaysam dolar 3 tl da olsa bana 1 ay sonra 2.10 dan satmak zorundasın, yafa 1,80 e düştü ben 2.10 dan almak zorundayım cayamam.

Opsiyonda ise ben uzunsam ( dolar alım opsiyonu aldıysam long call yani) alan yine 2.10 dan kullanma hakkım var. Opsiyonu satan ise yükümlü oluyor. Dolar 2.15 ise bana 2.10 dan satmak zorunda. Ama dolar 1.80 olursa vade günü opsiyonu alan kullanmayabilir 2.10 dan ye alsın 1.80 varken

Ayrıca future sözleşme ilk yapılırken eşittir kimse kimseye ödeme yapmaz.

Opsiyonda satan taraf, bastan ödeme alır
  • spy of soul  (30.05.14 18:35:53)
tesekkurler

  • kaiserr76  (30.05.14 18:55:24)
Bir de future işleminde kimle işlem yaptığını bilmezsin aracı kurum muhatabındır. Opsiyonda ise muhatabının vadede sorumluluklarını yerine getirememe riskini tasırsın

  • daliekber  (30.05.14 19:58:20)
Eğer opsiyonları borsadan alırsan counterparty riski(karşı tarafın yükümlülüğünü yerine getirememesi)ni yoketmiş olursun.

  • Şahin  (30.05.14 20:58:14)