SSCB'nin çöküşünü nasıl görüyorsunuz ? (tezle alakalı)

arkadaşlar tezimde kullanmak üzere bu konudaki düşüncelerinizi bir kaç cümleyle paylaşırsanız sevinirim.

amerika'nın çevreleme politikası, ağır ambargolar, dallama gorbaçovun hataları ve diğer çeşitli sebepler sonrası en azından dünyadaki güce denge getiren bir devin çöküşü. sscb dağılamasaydı belki de şu an abd bu kadar ağzımıza sıçmıyor olacaktı.

evet sosyalistim.
  • wild honey suckle  (30.05.14 00:05:44)
çok büyüktü :(

  • 1 saat bende 50 dolar  (30.05.14 00:21:48)
iki kutuplu uluslararası denge sisteminden tek kutuplu dünya sistemine geçişle beraber amerika atmosferi bütün dünya üzerine yayıldı amerikan sosyal inşacılık teorisiyle ile bu mükemmel bir işleyişle ve başarıyla devam etti bunun karnesini ise ortadoğudan asyaya asyadan afrikaya irili ufaklı tabelalara bakarsak netlikle görürüz. Kısaca Amerikalaştı bütün dünya

  • gündüz m  (30.05.14 00:35:53)
Brejnev ve sonrasının yanlış politikalarının kaçınılmaz sonucu olarak görüyorum, işin aslı gorbaçov gene biraz toparlamaya çalışmıştı ama giden gidiyor, amerika iyi oynadı oyununu, çökmese iyiydi.

  • kyha  (30.05.14 00:37:24)
Kapitalizmin sosyalizm üzerindeki mutlak galibiyeti.

Modern dünyada Batı Dünyasının -Avustralya, İngiltere, ABD ve Habsburg Avrupası- doğudaki en muhtemel rakibinin yerle bir olması.
  • g man  (30.05.14 00:42:55)
iktisadi analiz yapmadan görüş bildirmek ancak siyaset meydanı boşluğunda olur. bir şeyi çözmez, soruyu sorana fayda sağlamaz.

  • sanal hayvan  (30.05.14 01:07:33)
gerekli şartlar olgunlaşmadan oluşmuş bir sistemin kaçınılmaz çöküşüydü. sistemden kastım genel olarak sosyalizm değil sscb'deki sosyalizmdir.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (30.05.14 05:44:46)