Süper fotoğraflar çekiyorum

iyi de geziyorum, bayaa tablo yapmalık şeyler çıkıyor resmen. Ama fotoğrafçı falan değilim yani. Bunları nereden yürüteyim ben ya? Instagramdan kısıtlı sayıda insana ulaşabiliyorum, facebook'ta foto albümü açmak biraz dandik bi iş gibi geldi. bloga koydum çok dandik oldu. ne yapayım dersiniz?

bu arada duyuruyu silmek zorunda kalırsam kızmayın, privacy önemli bi husus.

Bir link ver de guzelleselim be ya. Flickr ve 500px e koy, bir de site ac, degerlenir.

  • Nohut Bey  (29.05.14 23:39:34)
ya instagramı manzara fotosu paylaşmak için kullanmak istemiyorum pek. kişisel fotolarımı falan paylaşıyorum. hesabım korumalı oluyor arada sırada. sıkıntı orası. 500px'e bi bakayım.

  • roket adam  (29.05.14 23:43:23)
Flickr ve 500px e

  • ben smyrna  (29.05.14 23:43:37)
deviantart deneyebilirsiniz.

  • iste o kavunici balik  (29.05.14 23:46:02)
cargocollective, deviantart ya da belki tumblr

  • mayaa  (29.05.14 23:54:33)
Örnek istenmiş. Son 1 aydaki fotolardan aldım bunları hiç oynanma filtre falan yok direkt telefondan aktardım. Bi iki rotation kastırsak güzel olur aslında.

i.imgur.com
i.imgur.com bunu imgurda rotate ettim kalitesi düşmüş :/
  • roket adam  (29.05.14 23:59:50 ~ 30.05.14 00:00:19)
son foto neresi la, çogzelmiş

  • malmazel  (30.05.14 00:01:13)
Birinci foto Dubai'den, ikinci foto Fethiye'den, üçüncü foto sanıyorum Belek'ten, emin değilim ondan Fethiye de olabilir.

Ne dersiniz yürütecek gibi mi?
  • roket adam  (30.05.14 00:02:14 ~ 00:03:11)
siradan degiller mi biraz? :/

  • o da olur  (30.05.14 00:02:43)
Aynen. 'Değişik' fotolar da var da geneli manzara falan. Zaten sıkıntı da orada. Manzara fotosu güzel hoş da yüz milyorlarca var internette.

  • roket adam  (30.05.14 00:03:48)
fotolar süper. tam wallpaperlık. beyendim. fikir olarak da Flickr ve 500px +1

  • buzbebek  (30.05.14 00:03:52)
Telefon nedir. Güzel çekmiş. Deviantart a falan yükleyebilirsin. Ama öyle bir anda omuzlara alınmayı bekleme. Hatta hiç bekleme.

  • orhan tv  (30.05.14 00:04:37)
Şimdi allah için fotolar kötü değil ama dendiği gibi bunlardan çok var internette, eğer farklı olmak gibi bir derdin var ise farklı perspektiflerden bakıp resmetmeye çalış gördüklerini. Yani "ben süper resim çekiyorum" diye oturma yerinde, farklılaştırmaya çalış.

  • fengari  (30.05.14 00:17:46)
kanka sen hiç süper fotoğraf görmemişsin. Bunlar herhangi herkesin çekebileceği/çekebildiği nitelikte fotoğraflar. Biraz teknik ve photoshop öğrenirsen ışık oyunlarıyla çektiğin görseller daha güzelleşebilir, öbür türlü pek bi esprisi yok.
Flickr veya bol etiketlerle instagram. Instagram'dan takipçi satın alabilirsin.

  • bana da mi lolo  (30.05.14 00:34:09)
biraz manzaralar güzelmiş, sen yakalayıvermişsin ve telefonun da iyi çekmiş gibi. gerçi manzara fotoğraflarının çoğu öyle zaten ama madem severek yapıyorsun biraz daha dikkat edebilirsin kompozisyonlarına.

  • mayaa  (30.05.14 00:34:38 ~ 10:23:24)
kompozisyonlarınız ufuk çizgilerinin yamukluğundan dolayı zayıf görünüyor, kimse yazmamış ben yazayım dedim. zira ufuklar heep yamuk veya hizasız mı diyim ne diyeyim. biraz ufuk çizgisi ile ilgili bir şeyler okuyabilirsiniz belki. oranlar da pek doğru değil fotoğraflarda. biraz daha kompozisyon bilgisi gerekiyor, çok okumanıza gerek yok, deneyimleyerek ve iyi fotoğraflara bakarak da anlayabilirsiniz biraz. dediğim konuları araştırırsanız fotoğraflarınızın neden zayıf gözüktüğünü anlayabilirsiniz, zira sizin bile pek içinize sinmiyorlar sanki, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla.

  • nimberjack  (30.05.14 00:54:05 ~ 01:05:59)
roket. çok sıradan, çok simetrik, bilgisayarcı gibi düşnmüşsün (gördüklerimde)

çok sarmadı
resimler güzel ama muhteşem değil
  • ben smyrna  (30.05.14 00:57:08 ~ 00:57:48)
süper fotoğraflar çekmiyorsunuz.
bunu bilin istedim.
gittiğiniz yerlerin popüler olanlarında sizin çektiğinizin hemen aynısı 200,000 fotoğraf çekilmiştir.

Ama yine de güzel şeyler yani heves falan.
  • sanal hayvan  (30.05.14 01:13:00 ~ 01:17:41)
@roket adam, fotograflarini vasat ile vasat+1 arasinda. Kirilmayin ama cok gelistirmeniz gerektiginin farkinda olun. Cep telefonu ve instagram insanlari o kadar kotu fotograf cekiyorlar ki, vasat fotograflar iyi gibi kaliyor.

Cok temel birkac kurali siralayayim:
1. Ufuk cizgisi, cok ekstrem fotograflar disinda fotografin kenarlarindan birine (neredeyse kesinlikle alt kenara) paralel olur. En ufak egrilik bile rahatsizlik verir.
2. 3 kurali. Simdilerde cok tartismali olsa da, fotograflari guzel yapmaya yarar. Ne oldugunu okuyun netten.
3. Fotograftaki eleman sayisi. Fotograf tek bir elemanda olusmamali, 2 ya da 3 katmandan olusan fotograflar insana rahatlik duygusu verdikleri icin estetik acidan daha guzel gibi gorunurler.

Ha bir de, insan, hayvan ve bunlara ait ogeler (mesela ayak izi) fotografin kenari ile yeterli bosluk birakilarak konumlandirilirsa daha guzel gorunuyorlar. Ornegin ayak izi belirgin hale gelir gelmez kareden cikmis. Onun yerine kacis payi denilen bir pay birakilmali.

Fotograf/estetik cok goreli kavramlar. O yuzden kural falan deyince, hep tartismali bir domain'in parcalari haline geliyorlar. Yukarida genel egilimleri yazdim, bu yanlis/dogru demek dogru olmayabiliyor.
  • lightblue  (30.05.14 02:50:36)
Elinize sağlık, güzel yorumlar yapmışsınız. Biraz eğileyim ben bu konuya. Şipşakçı olduğum için fazla özen göstermiyordum, malum instagram nesliyiz, çok takmıyordum. Bakacağım artık.

  • roket adam  (30.05.14 08:36:22)
yetenek var gibi ama biraz teknik, teori okumalısın bence. herkesin facebook'unda en 2-3 tane böyle fotoğraf vardır. 1/3 kuralı, objeleri dengeleme, kompozisyon oluşturmayla ilgili bir sürü kaynak var.

1. fotoğrafta bütün ağırlık sağ tarafta, güneş olsun dalgakıran olsun sağa yüklenmiş ama sol bomboş.
2. fotoğrafta denizi biraz daha sağa doğru alsaydın daha hoş olurdu.
3. fotoğrafta ayak izlerinin gerisinden çeksen, biraz daha farklı açılar denesen bence daha güzel olurdu.
  • r_u_h  (30.05.14 09:38:48)