hece düşmesi

Kusura bakma derken "kusra" bakma demek dilime daha kolay geliyor sanki. Bazen kusuru yerine "kusru" diyoruz. Bazı yazılarda her ikisini de görüyorum. Hangisi doğru karar veremedim. Oradaki hece gel beni düşür diyor resmen. "Oğula" derken de "oğla" diyesi geliyor insanın.

Ben hata mı ediyorum bunları düşürerek? Çok mu absürt yoksa bunları yutanlar var mı benim gibi?

bir arkadaşım itiraz etti de kafama takıldı.

konuşurken yutulması olabilir de yazarken çok abes kaçar bence.

  • tuborg yesili  (29.05.14 00:38:04)
"kusra" normal gibi ama "oğla" garip geldi biraz. ya da hiç kimseye "oğula" demediğim. hakkaten nasıl bir cümlede kullanılır ki bu

  • anil  (29.05.14 00:38:22)
Okunuşu da yazılışı da "kusura" şeklindedir, hece düşürmek kural dışıdır. Konuşurken istersen "pardonumu affet" de ama yazarken sakın kusra diye yazma.

  • harzem  (29.05.14 00:41:04)
bunun adi unlu dusmesi diye biliyorum ben ya. :/ Hece dusmesi de mi oluyo yoksam?

Yardimci eylemlerle kurulduklari icin genelde dusebiliyor bazi kelimelerde. Bu dedigin ona girmiyor gibi duruyor tabii.

Cevap, ben yutmuyorum ya. Kusura bakma, oğula vs. demek daha kibar gibi sanki.
  • barbara herhalde barbara manken olan  (29.05.14 00:42:03)
istediginiz gibi yutun. anlasildiginiz muddetce mesele yok.

  • o da olur  (29.05.14 00:42:39)
hece düşmesi değil ünlü düşmesi olur... konuşma dili farklı olur da dediğin şekilde yazılmaz... kusra diyeni de oğla diyeni de ilk defa senden duydum... hata ediyorsun ya da çok streslisin... stresli insanlar son heceleri ya da harfleri yutar kelimeleri bile karıştırırlar...

  • inanmazsan inanma  (29.05.14 00:45:07)
kusurda düşürmeyin de düşürülmesi gereken yerler var tabii.

şu entry'de güzelce anlatılmış: eksisozluk.com
  • ufukcel  (29.05.14 00:45:16 ~ 00:53:55)