Yeniden bilgisayar sorusu

Arkadaşlar ekte özellikleri bulunan Toshiba Satellite P50-A-14H modeli nasıl? Sizce oyun/proje açısından uzun ömürlü bir cihaz mı?

5400rpm olmasi sikinti cikartir hdd'nin, alinca ssd ile degistirirsen veya optik surucu yerine ssd takarsan cook uzun sure goturur seni.

arada 16gb, 6mb filan yazmislar da onlari dogru yerlere yazamamislar sanki, ne ne kadar pek belli olmuyor :)
  • fakyoras  (28.05.14 23:33:28)
Rpm ya da ssd noluyor tam olarak? Harddiski performans açısından ne derece etkiler?

  • bilmemkacincinick  (28.05.14 23:36:45)
rpm hdd'nin icindeki seyin donme hizi idi diye hatirliyorum. hdd'nin okuma ve yazma hizlarini etkiliyor.

ssd ise bir disk turu, daha hizli ve de hareketli parcalari bulunmadigi icin bozulmalara karsi daha dayanikli.

soyle soyleyeyim, bende de 5400rpm hdd vardi, bilgisayarin acilmasi 30sn'yi filan buluyordu. ssd ile degistirdim, su anda birkac saniye icerisinde aciliyor. uyku modundan aninda kalkiyor. bilgisayar ssd'deki verileri daha hizli okuyabildigi icin daha hizli tepki veriyor.
  • fakyoras  (28.05.14 23:40:03 ~ 23:41:22)
rpm mekanik harddiskin dönüş hızı
ssd ise mekanik harddiskin yerine geliştirilmiş yeni harddisk ve içinde mekanik disk yok çok hafif bozulma ihtimali düşük az yakan çok kaçan ama felaket çok kaçan bir depolama birimi :)

120 gb 200 tl ye aldım birtane basıyosun windows ekranı karşında içine attığın uygulamalar içinde geçerli bu
  • bluebey  (28.05.14 23:41:42)
SSD olmaması kötü ama fakyoras'ın dediği gibi DVD-Rom yerine takarsan gayet iyi olur.

Bir de ekran kartı kaç bit ona bakman lazım 128-bit ise alma, en az 256 bit olsun.
  • himmet dayi  (28.05.14 23:43:23)
3 sorum olacak o halde
1- Peki harddiski kendim değiştirirsem garanti olayının bozulması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
2- Harddisk kısmına ssd'yi takabiliyor muyum (dvd okuyucu yerinde kalabiliyor mu)
3- 2937 TL bu cihaz için fazla mı?
  • bilmemkacincinick  (28.05.14 23:52:01)
1- servise goturup 30-40 tl'ye taktirabilirsin, o zaman garanti iptal olmaz. diger turlusunu bilmiyorum malesef.

2- evet takabilirsin ancak ssd'lerin fiyatlari biraz ucuk. 120gb'i 160-190tl civari, 250si de 350 filandir diye tahmin ediyorum. ssd takinca ekstra bir depolama birimi her turlu gerekecek yani.

3- biraz degil baya fazla bana gore :) forum.donanimhaber.com surayi takip et, arada guzel seyler gleiyor.
  • fakyoras  (28.05.14 23:55:09)
1-harddisk degisimi gri bölge. kimisi garantiyi iptal ediyor kimisi etmiyor. ama kasayi acmak zorunda kalip kalmadiginla da alakali. kimi kasalarda harddiske ayri bölmeden erisilebiliyor cunkü.

2-yep.
  • wiillii  (28.05.14 23:56:06)
Şimdi biraz baktım da gerçekten ssd'lerin fiyatları uçuk.. Minimum 240 gb ister herhalde.. Var mı önerebileceğiniz 240-250 gblik ssd? Öyle ya da böyle taktırırım ssd'yi ama garanti olayının bozulmaması gerekiyor:/

  • bilmemkacincinick  (29.05.14 00:09:47)
parada sikinti yoksa samsung 840 pro ya da evo.

  • wiillii  (29.05.14 00:26:03)
dvd yi iptal edip ssd yi ufak boyutlu alip orjinal hdd yi depo olarak kullanmak daha mantikli olur eger dvd ile calisman ozellikle gerekmiyorsa.

  • pwnography  (29.05.14 00:49:20)
alınmaz.

  • glamdr1ng  (29.05.14 10:50:34)