iki erkek kardeşin aynı anda askere alınamaması

Kanunda yazdığı kadarıyla ailede sadece iki erkek kardeş varsa baba da vefat etmişse ve iki kardeşin aynı anda askerlik zamanı geldiyse annenin isteğiyle biri gidip diğeri ilki askerliğini bitirene kadar tecil edebiliyor. Bunu yapan bildiğiniz, tanıdığınız biri var mı?

konuda bir fikrim yok ama ilginç bir konu olduğu için babama danıştım bu konuda. baba vefat etmemiş olsa bile, 2 kardeş aynı anda askere alınmaz dedi. hangisinin gideceği konusu da tercihen seçilebiliyormuş. ek olarak hatta ilk yapan doğuda yaparsa diğerinin batıda yapma hakkı oluyor tarzı bir şey de dedi ama oralarını bilemeyeceğim. daha bilgili arkadaşlar konuyu açıklarlar sanıyorum. ben sadece aldığım bilgiyi de yansıtayım dedim.

  • zamazengo  (28.05.14 17:06:28 ~ 17:06:54)
- Aynı aileden iki kardeş aynı anda askerlik isterse yapmaz. Askerlik şubesine durumun açıklanması gerekiyor. Kendiliğinden olmuyor yani. Kardeşler isterlerse yaparlar tabi.

- Doğudaki kardeş askerdeyken eğer diğer kardeş de askere gitmek isterse batıya gönderilir.

- Ailede iki tane erkek varsa sadece birine - çoğunlukla ilk askere gidene - seferberlik görev emri çıkarılır.
  • theodor  (28.05.14 17:20:13)