Rezonans

Muhterem Nicola Tesla'lar,
Ses dalgalarındaki rezonans durumu ile alternatif akımdaki rezonans durumunun ilişiğini kurabilmek mümkün mü? yoksa zaten var mı kesiştikleri bir nokta,her maddenin bir dalga boyu ve frekansı olduğundan bahsediyorsak bir ilişik frekans ve dalga boyları üstünden kurulabilirmiş gibi geliyor bana,nedir bunun aslı astarı?

İlişkinin temeli fiziksel evren değil arkasındaki soyut evrende. Belirli frekanslarda dalgalarda meydana gelen pik durumu zaten dalga fonksiyonlarının fourier fonksiyonu olarak incelenmesiyle gözleniyor. Bu dalgalar (ses ve elektrik için) filtrelenebilir,sample edilebilir veya genliği ile oynanabilir.

www.youtube.com

Videodaki köprünün hareketi de bir rezonans durumu ile açıklanmasına rağmen aynı ürünleri onun için ortaya koyamıyoruz. Bu yüzden fiziksel olarak rezonans durumu matematiksel olarak belirli bir frekansda bir dalganın genliğinin(gücünün) sonsuza gitme durumudur ve bunu fiziksel benzerliklerle açıklamak bence pek mantıklı değil.
  • spektrum9000  (27.05.14 22:56:59)
Elektriksel rezonans doğrudan indüktans ve kapasitans ile ilgilyken, en babası ikinci derece diferansiyel denklemle ifade edilirken, fiziksel rezonans biraz daha farklı. Aynı metalin farklı şekillerde işlenmiş hallerinin bile rezonans frekansları farklı olabiliyor.

Helmholtz, Chladni ve Jenny'nin önemli çalışmaları var bu konuda. Bir incele.
  • alperz  (27.05.14 22:58:19)