global bir ekonomik kriz oldugunda en az etkilenecek yatirim.

oncelikle sorum varsayimsal bi soru.
gunumuz sartlarinda ve global bir ekonomik kriz durumunda, dunyada en guvenli ve paranin degerini kaybettirmeyecek yatirim nedir? merk ettigim en karli kazanc degil bu arada,

-isvicrede bir banka hesabinda frank, euro, yen hesabi?
-buyuk bir alman bankasinda euro hesabi?
-evdeki kasada altin?
-bankadaki kasada altin?

veya baska birsey?

ekonomi mantigi biraz az olan arkdaslar (bunu elestiri olarak soylemiyorum, herkes her seyi bileek diye bir sey yok) boyle sorular soruyor. arkadaslar ekonomi muhendislik gibi degildir, hap gibi bir sonuc istenemez, beklenemez. cunku ekonomi bir sosyal bilimdir, milyonlarca insanin ayni anda neye yonelecegi bilinemez oysa ki bu her seyi etkiler. ayni sekilde milyonlarca firmanin da ne yone gidecegi bilinemez bu da her seyi degistirir. bir de bunlara kriz ortaminin yaratacagi belirsizlikleri koyun, bir de bu krizin nereden patlak verecegini dusunun dolayisiyla bu sorunun cevabi yoktur. global bir ekonomik krizin hangi sektorden cikacagini biliyor muyuz? veya var olan kosullarda hangi sector zayiflik ve tedbirsizlik-guvensizlik gosteriyor? boyle gider bu iste.

  • dougsampson  (26.05.14 15:37:15)
İsviçre bankasında kendi para birimleri üzerinde hesap + isviçre vatandaşlığı. Aynı şeyi usa için de söylebiliriz.

  • vfgerty  (26.05.14 15:50:15)
Kağıt para değeri olmayan birşey kriz anlarında fiziksel olarak değeri yok.Örneğin şu an Türkiye içinde dolaştığı söylenen paranın çok ufak bir kısmı kağıda basılı şekilde bulunuyor.Geri kalanı dijital ortamda sayısal değer olarak varlar yani aslında fiziksel olrak yoklar.Onlarca medeniyet kurulup yıkıldı ama altın hep ilgi odağı oldu hep de olacacak.Şimdi şerefsiz bankacılık modelinde '' altınlarınızı bize getirin bizde sizlere onlara karşılık gelen dekontları verelim'' tarzı maddiyatı dijitalleştirme oyununa girdiler ki paravanın arkasında çok kötü oyunlar var fakat onları burda anlatmak istemiyorum.

İşin özeti . Altını al. hiçbir bankaya(hırsıza) teslim etmeden fiziksel olarak güvenli bir yerde depola.Devlet yok olur. Altının değeri yok olmaz
  • 1tam1ayran  (26.05.14 15:53:54 ~ 15:54:59)