[]

Almanca: Teknik Boya (Lackieren vs. Streichen)

selam,

almanca'da teknik olarak bir konstruksiyona boya surme islemine ne deniyor? lackieren ve streichen fiilleri var da aradaki farki tam olarak bilmiyorum. färben falan olmaz heralde degil mi?

tesekkurler

 
farben renklendirmek gibi bence olmaz.
lackieren cilalamak.
boya sürülecekse bence streichen olmalı. streichen sürmek anlamında ama boyamak badanalamak da olabiliyor.

mesela burada kapı pencere boyamak hep streichen olarak kullanılmış.
www.henkelhaus.de

sizin teknik olarak "bir konstruksiyona boya surme" ile kastınızı anlasam belki daha mantıklı yorumlayabilirim.
  • kaputt  (21.05.14 13:14:59) 
@kaputt: demir konstruksiyonlarda (kazan, fan vs.) montaj islemi bittikten sonra konstruksuyon once bir kumlama islemine tabi tutulur. sonra da hem renk hem de koruma amacli bir boya uygulanir. bu boyayi soruyorum. turkcesi boya.


  • gerard  (21.05.14 13:21:18) 
gerard kardeşim;
en son dediğin şekilde lackieren. Teknik olarak yani. Kazan vs.vs. de kumlamadan sonra veya kumlamasız ise sadece boya olarak, lackieren doğrudur.
streichen aslında daha çok ahşap, duvar vs.vs.vs için kullanılır.
farben de bu anlamda, hatta farben çok az kullanılan, dil anlamında tercih edilmeyen ve doğru olmayan bir durum burada. kullansan anlarlar ama doğru olmaz.

Edit: Korrosionsschutz olarak da deniliyor. Benim müşterilerimin büyük çoğunluğu, ""lackieren"" olarak kullanır.
  • gece lampulu  (21.05.14 13:30:01 ~ 13:31:45) 
lackieren +1 lack cila diye gecse de mesela ben bunu beyaz renkte cilalayacagim dediginde boyama anlamina da geliyor. konstruksiyon icin en uygunu lackieren.


  • eick  (21.05.14 13:48:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.