ucaklarda guneslik

ucuslarda guneslikleri neden indirtiyorlar? UV mi geliyor mesela, nedir sebebi?
tesekkur ederim.

direkt güneş ışığı beni rahatsız eder. mesela güneşe çıkayım hemen hapşırma başlar.

  • phonex  (21.05.14 00:25:26)
havada hiç indirildiğine rastlamadım.

  • ya ben lan neyse  (21.05.14 00:25:39)
uyumak isteyen varsa rahatsız oluyordur belki.

  • himmet dayi  (21.05.14 00:29:40)
aydınlıkta uyumak zordur ama karanlıkta uyandık durmak daha bi mümkün.

  • ben smyrna  (21.05.14 00:41:37)
Sanırım soruyu yanlış sordunuz. Uçuşlarda, iniş ve kalkışlarda güneşlikleri 'kaldırtıyorlar'. Güneşlik kapalıysa uyarıyor hostesler iniş ve kalkıştan önce.

Sebebi şurada yazıyor:

skeptics.stackexchange.com

Özetlemek gerekirse:

Kalkış ve iniş uçuşun en tehlikeli olduğu bölümlerdir. Bu bölümlerde oluşabilecek potansiyel problemleri şöyle çözmek amaçlanıyor güneşlikleri açık tutarak:
- Dışarıda bir hasar, yangın ya da duman olursa yolcular görüp mürettebata haber verebilsin
- Uçağın boşaltılması gerekirse, güneşlikler kapalı olursa iç-dış mekandaki ışık farkı daha fazla olur ve dışarı çıkarken gözlerin alışması zorlaşır
- Uçağın boşaltılması gerekirse, hangi tarafın daha güvenli olduğu görülebilir
- Kaza olursa, dışarıdan gelen kurtarma ekipleri uçağın içindeki cesetleri/yaralıları görebilsin diye
  • long live rock n roll  (21.05.14 00:48:39)
kalktıktan sonra "kapatın" dediklerini duydum ben de. Uyku vb şeyler içindir o zaman.

  • rodriguez2  (21.05.14 02:06:55)
long live.. hayır yanlış sormamış. uzun uçuşlarda kapatılıyor. sizin dediğinzi başka bişi. lan cevaba yanlış diyeni gördük de soruya yanlış diyeni ilk kez gördüm.

  • ben smyrna  (21.05.14 16:21:01)