d90 vs d5000

Kardeşim için giriş seviyesi bir DSRL almayı düşünüyoruz. Nikon olması lazım ki lenslerimizi değiştirebilelim. Şimdi D5000 ve D90 arasında kaldım. Özellikleri birbirine çok yakın İkisinin de fiyatları birbirine yakın, ama D5000 in fotoğraf kalitesi D90 kadar iyi değilmiş sanırım. dpreview.com dan tüm özellikleri inceledim ama D5000 kullanan gören varsa resim kalitesi ile ilgili görüş almam lazım. Bu konu hakkında detaylı bilgisi olan var mıdır?

Edit:Bir de bu D5000 de AF motoru yokmuş. Bu nedemek ki şimdi? AF yok mu bu makinede?

seçeneklerin içinde d90 varsa, bütçe de yetiyorsa başka bir şey düşünmeyin bile.

  • kibritsuyu  (11.06.09 09:53:56)
Bir de bu D5000 de AF motoru yokmuş. Bu nedemek ki şimdi? AF yok mu bu makinede?

  • ergecsenturk  (11.06.09 10:00:16)
Nikonlar da genelde gövde de AF motoru olmaz (Canon dan ayrılan yegane olayı budur zaten.)
Lens alırken AF motoru olan lensler (normale göre daha pahalılar) almanız gerekecektir.
misal tamron 17-50 f/2.8 in d80 e göre olanı d40 da AF çekim yapamıyor olacaktı (yamuluyor olabilirim Nikon kullanmadım)
illa Nikon alacaksanız d90 en sağlamı olacaktır.

ekleme : alt serilerinde genelde d40 - d40x falan fıstık gibin
  • sozluknickmiverulan  (11.06.09 10:16:44 ~ 10:22:44)
alt seviye nikon gövdelerde AF motoru olmaz bu ise kendi gövdesinde AF motoru olmayan objektifleri bu gövdelerde ancak manuel odaklama ile kullanabileceğiniz anlamına gelir.
Size naçizane önerim ucuz ama temiz bir Nikon D70s veya D50 bulup almanız ve fotoğrafı / fotoğrafçılığı onunla öğrenmenizdir.Bütçenizden artacak para ile lenslere yatırım yapar, işi iyice öğrenince gövde değiştirirsiniz.

Sirkeci de Hayyam da iyi bir 2. el gövde bulabilirsiniz.
  • justaddwater  (11.06.09 10:21:59)
@justaddwater: d50'de de AF motoru yok.

  • kibritsuyu  (11.06.09 10:25:40)
D90 olacak galiba. Herkese çok teşekkürler.

  • ergecsenturk  (11.06.09 10:36:10)
@kibritsuyu d50 de AF motoru var, yıllarca kullandım, çok başarılı bir gövdedir d50 :D

  • justaddwater  (11.06.09 11:10:49)