Duyuru Doktorları/Adayları. Böbrek bozukluğu. Bu nasıl bir şey yau?

Geçenlerde kreatinin 1,18 çıkmıştı. referans aralık 0,67 ile 1,17 imiş (mg/dl)
Haftaya anjiografi yapılacak ve coumadini kesip yerine clexane iğne verdiler.

ben kreatinin 1,18 olduğunu söylememişim doktora. clexaneın prospektüsünü okuyorum şimdi de orta dereceli böbrek bozukluğuna 30-50 ml/dakika denmiş. referans değerlerde 1,17 diyor en yüksek olması gereken oran. çok fark yok mu 1,17 nere 50 nere? birimler mi farklı ondan mı karıştırdım ben? karıştı iyice.

1,18 cıktıktan sonra malak gibi su içtim hala da içiyorum. doktor önermişti.

şimdi böbrekler bozuk mu 1,18 olduğunu düşünürsek? ona göre doktorla iletişime geçeceğim. doktora ulaşmak zor olduğundan bi danışayım dedim.

- aldığımız cevapların doğru olmayabileceğini,
- buradan aldığınız fikirlerle kendimizi öldürebileceğimizi,
- burada yazılan fikirlerin doktorlar tarafından verilmediğini (verilse bile doğru olmayabileceğini),
- burada yazılanlardan, yazıyı yazan dahil kimsenin sorumlu olmadığını
biliyorum.

30-50 ml/dk kreatinin değil de klirens olmasın?

  • Lim5  (20.05.14 21:46:38)
klirens o 30-50 dediği

  • mavibalık  (20.05.14 22:18:48)
evet bunlar farklı şeylermiş şimdi baktım.

kilo, boy, yaş ve kandan alınan kreatinin değeri ile yapılan bir işlemle (formülü var) ml/dakikaya (klirens) çevirebiliyormuşuz onu gördüm.

bu formülle klirens "72.22 mL/min is your estimated creatinine clearance." böyle çıkıyor. yani hafif bozukluk gibi gözüküyor.

doğru mudur?
  • Skey295  (20.05.14 22:20:25)
24 saatlik idrar kreatinine bakılıyo o hesap için de, kreatininin normal sınırlarda sayılır, o kısma takılma

  • mavibalık  (20.05.14 22:27:23)
referans aralığı 1.17 sınırsa 1.18'le o böbreği alırlar sanırım :)

bahsettiğiniz rakam gfr. sizin 50den yüksektir merak etmeyin. 1.1 kreatinin de gayet iyidir. daha iyi olabilirdi tabi. su içmeye devam. böbreklerinizi biraz sulayın, düşecektir. clexane ile ilgili bir problem yok.

bu cevapla ölmezsiniz merak etmeyin :)
  • fayfim  (20.05.14 22:39:06)