Pireler pireler

Kedim kucağımdsyken üstümde pire gördüm, zıpladı durdu. İki ayda bir veterinere gidiyoruz, aşılar tamam yalnız geçen hafta kaçtı evden. Sanırım pirelenmiş, tüylerinde göremiyorum ama. Neyse bu akşam şehirdışına çıkacağım 3 tün yokum. Ancak dönünce damla vs. Aabilirim. Şimdi sorular şunlar,
1-ben dönene kadar evdekilere ızdırap olur mu? (Damla işini dönünce kendim halletmek istiyorum, açıkçası yüzüne gözüne bulaştırırlar diye korkuyorum)
2- damla zararlı diye bissürü şey okudum, ona ne diyorsunuz ? Doğal yöntemler mi denemeli ?
3- doğal yöntemden kastım limonlu sulu birşey tarif etmişler kaynadıktan sonra bi gece dnlensin demişler. Şimdi hazırlasam gece 12 gibi sürsem olur mu? Ya da hiç bulaşmasam ?
4-aklına başka birşey gelen var mı ?

1- evdekileri pire ısırabilir evet.
2- damla elimizdekinin en iyisi. doğal yöntemler denenmemeli.
3- hiç bulaşmayın, limon doğal ama kedinin doğasına uygun olduğu anlamına gelmiyor bu. amonyak da doğal ama zehirleniyoruz değil mi?
4- veterinere giin damlatıversin beş dakikalık iş.
  • mutevazi  (16.05.14 18:44:36)
Öncelikle geçmiş olsun. Uzman değilim ama üç kedimde de damla kullanıyorum yaşları 8, 5 ve 2. Henüz bir zararını görmedim. Evdekilerin yapamayacağını düşünüyorsan dönünce kendin yapmak daha mantıklı geldi bana. Amaaa sen dönene kadar o pireler eve yayılırsa işte o zaman sıkıntı olur, ilaçlamayla falan uğraşmak durumunda kalabilirsin.

  • linwie  (16.05.14 18:48:20 ~ 18:50:39)
normelde kedideki pire insana gelmez ama yaza giris/yaz donemi pirelerin yumurtlama donemi. eger kedinizi simdiden ilaclamazsaniz ileride buyuk sorunlara yol acabilir. tabii 3 gunden bisey olmaz, donunce yapin.

kedi damlasinin zararli oldugunu hic duymadim.
damlanin ucuzundan almayin. frontline aralarinda en iyisidir. digerlerine gore fiyati biraz yuksektir. fakat diger ucuz marka damlalar pire kediyi isirdiktan 24 saat sonra etki eder. o arada da pire coktan yumurtalarini birakmis olur. frontline ise pire henuz yumurtalarini birakmadan oldurdugu icin kesin bi cozum sunuyo. biraz reklam gibi oldu ama frontline'a gecene kadar her sene evde pire salgini yasardik, o yuzden bu konuda oldukca tecrubem var.
  • lamartin  (16.05.14 19:45:42)