Samimi değilsin diyenlerin amacı nedir?

"xxx üzerine siyaset yapılmaz." diyenleri akpli diye fişledim. Çok etkilemiyor artık.

Ama bir de samimi değilsinciler var.
- Hem şu hem bu olmaz.
- Öyle yas tutulmaz.
- Ben daha çok üzülüyorum.
- Facebook'ta yazdın da ne olacak o iş öyle olmaz.
- Twitter'da yazdın 2 gün sonra espri paylaşacan olmaz
- Ne yaptın bu güne kadar, iki yüzlüsü falan filan

Bu adamların derdi nedir? Tam olarak ne yapması gerekiyor bir insanın bu adamları tatmin olması için?

Ya da bunlar da böyle mi rahatlıyor nedir? Öyle acayip sert, öfkeli söylemleri var ki.. Yani bu öfke katliamın sorumlularına doğru kanalize edilse devrim olur. Öyle bir öfke.

sözüm meclisten dışarı en derin acıları bile beğeni ve şov kaygısıyla yayınlamalarından irite olunuyor olabilir. çok göze batarsa ben de aynı şeyi hissedebiliyorum.

soma'ya ilişkin paylaşım yapıp ertesi gün nutella kavanozunu paylaşıp dudak büzen insanlardan mesela pek haz etmiyorum.
  • dahili meddah  (14.05.14 15:27:03 ~ 15:27:46)
e şimdi elini vicdanına koy.
Burası Kanada, İngiltere değil ki insanlar "sosyal bilinç" ile birbirlerine sahip çıksın.

kanada'da devlet açık açık zenginler fazla vergi verin ki fakirlerin ücretsiz hastanesi olsun diyor, zengin insanlar da "e tabii böyle olmalı çok haklılar" diyor.

Senden ayda 5 lira kesselerdi, madenlerin iyileştirilmesi için falan diye yaygara kopartırdın.

Üzülmek tabii normal bir davranış, ama kimse, ne sen ne ben bugüne kadar hiç birşey yapmadık bu insanlara, akp de yapmadı yanlış anlama o ibneleri de savunmuyorum.

Ama yaşadığı cografyaya "afet halleri hariç" çok yabancı insanlarız
Bu kaza olmasaydı, bi 10 sene daha aklına gelmeyecekti ne maden, ne madenci
aynı şey benim için de geçerli.

Kimsenin aklına gelmeyince, işi siyasilere bırakınca da, para için, rant için ne pislikler dönüyor ne pislikler, işte ortada hepsi

Yurtdışında sivil insan faktörü var, bilinçli sivil insan, şikayet hakkını kullanan.
Madeni geç, günlük hayatında kaç kere "olmaması gereken" şeyler görüyorsun ve susuyorsun onu bir düşün?
En son ne zaman bir kebapçıda çocuk komi çalışıyor diye telefon ettin, ne zaman ışıklarda mendil satan çocuklar için beyaz masayı aradın?

Başkası da görüyor, onlar arasın diye diye kimse birşey yapmıyor.
Hoş yapsan da ne değişir bilmem de, günde 5 yerine, 500 telefon alsalar belki birşey yapacakları tutar bu adamların bilemem.
  • cruseo  (14.05.14 15:28:06 ~ 15:31:19)
Kim ne diyor görmedim. Facebook tweetir kullansm. Kişsisel düşüncem ulusal yastayız ve buna saygı. Gezi'de nasıl ülkene sahip çıktıysan, burada da ulusal yas'ına saygı duymalısın. Yas bu adı üstünde. Annen baban ölmüş gibi. O senin annen bu da senin ulusun, senin vatandaşın. Cenaze evindeymiş gibi, çünkü ulusça cenaze evindeyiz. Sadece bu.

  • sevgili sen masada değil yatakta güzelsin  (14.05.14 15:31:24 ~ 15:32:00)
Yani ben samimiyetsiz buluyorum mesela. Ama bazı kişilerin özellikle.

Yarım saat öncesinde profil fotoğrafını değiştirip arkasından 10 dakika sonra yemek fotoğrafı paylaşıp "Kocamla, yemek keyfiii" yazması altında komikli yorumlar yapması bana çirkin geliyor. Şov amaçlı geliyor, reklam geliyor, popüler kültür manyaklığı geliyor.

İki yüzlüce geliyor. İstediğini yapabilir, rahatsız olmuyorum. Ama hoşuma gitmiyor.
  • barbara herhalde barbara manken olan  (14.05.14 15:38:13)
@cruseo olayı çok güzel açıklamış. karıncayı belini incitmeden sikmiş bir de. ince ince hepimize öyle güzel sokmuş ki rahatladım şerefsizim.

bahsettiği bilinç dışında yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın alayı şovdur hocam.
  • brkylmz  (14.05.14 15:41:06 ~ 15:41:45)
devrimi yaptıktan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz sorusuna pek bir cevap veremedikleri için olabilir.
burda cruseo yazmış bir diğer duyuruda ben yazmıştım , bu kadar bıkbıklayıp ağlayanlar dün istanbulda ankarada izmirde yada başka bir lokasyonda gördüğünüz yozlaşmayı düzeltmek için bişi yaptınız mı ?
kadın cinayetleri kadına şiddet ; kadın kocasından yıllarca eziyet görür kimsenin gıkı cıkmaz , kadın öldürülür bütün apartman yas tutar.
Soma'daki faciaya ne kadarda benziyor aslında değil mi ?

devrim de devrim ,
peki devrimi yaptınız sonrasında gümrüğünden haberleşmesine ulaşımına kemikleşmiş kadronun yerini nasıl dolduracaksınız ?? cemaatin etkisini nasıl kırmayı düşünüyorsunuz mesela emniyet üzerinde ?? binlerce polis memurunu meslekten ihrac ettikten sonra hızla yerine koyabileceğiniz binlerce polis memurunuz var mı mesela?
devrimi niçin istiyorsunuz ? gezideki gibi 3 gün taksimde geniş geniş amsterdam havası yaşamak için mi ?
inanın biletler daha ucuz 99 euro ya falan var önceden alırsanız.
  • YEŞİLTAŞ  (14.05.14 15:50:55)
yahu bu kadar kontrol manyağı olmayın. dün ne yaptın ki bugün foto koyarsın, foto koydun da sonra aa bak güldün, aman allah göstermelik yapıyor vs. ya yaparsa yapsın kime ne? kim ne yaparsa yapsın size ne? orada ölen, nefesi kesilen yüzlerce insana yok bir yardımı evet, ama bugün elinden bu geliyor. belki senin şov dediğin onun elinden bugün gelen. ne yapalım yani hiç yok gibi mi yapalım? herkesin dışavurumu başkadır. kimi isterse profil fotoğraflarında, paylaşımlarında, tweetlerinde kan ağlar. kimi onları yapmaz üzülür başka dışavurur. napacaksınız ya bunun tasası size mi kaldı? herkes delirdi yemin ederim.

bir olay oluyor yoğun paylaşımlar oluyor onun ardından da bir güruh çıkıyor "ya paylaşmanın ne manası var"cı bir de onlar böyle merasim yapıyor. tipik her olayda bunlar yaşanıyor. birinci şovcuysa ikinci neci? yapma, yapmıyorsan yapana da karışma. kontrol kontrol, size ne allah aşkına.
  • kirazıseviyorum  (14.05.14 16:00:34)
hiçbirimiz tamamiyle samimi değiliz, katılıyorum. ancak onun dışında cruseo oldukça iyi açıklamasına karşın kebapçıda çocuk komi çalışıyor diye telefon etme düşüncesi içerisine dahi girmemenin sebeplerini de düşünmek gerekmez mi? yani sadece "şunu düzeltmek için sen ne yaptın?" düşüncesinden önce bu eylemsizliğin ki son bir senedir insanların bu tutumu değişti, nedenlerini de açıklasak ya? sosyal bilinç sosyal devlet aracılığıyla oluşmaz mı sonuçta? yani şu an hesabından 5 lira kesildiğinde laf edecek olan insan zamanla buna tabii ki alışacaktır, toplum zaman ilerledikçe hep aynı şekilde ilerleyecek değil. ama biz aynıyız çünkü devlet hep aynı. çocuk komiyi şikayet ettiğinde çocuğun kendisi de babası da pek iyi anmayacaktır seni elbet. telefon ettiğinde ne oluyor o çocuğa, bunun net bir açıklaması halka karşı yapılıyor mu? bilmiyor yahu insanlar ne yapılması gerektiğini, kimi arayacağını. bunun sebebi olarak direkt insanın kendisini görmek ne kadar gerçekçi olur ki? ortada doğru işleyen bir sistem kurulduktan ve buna sabırla sahip çıkıldıktan sonra insanların davranışlarındaki yanlışlıklar konuşulsun diyorum ben. yani söylenenler doğru ama bu samimiyetsizlik kendiliğinden, tek başına oluşmuş bir şey değil ki.

  • tonoto  (14.05.14 16:06:48)
Soma'ya dair örnek vermeyeceğim, ama artık ehh be dediğim ve Face listemde olanlara açık açık sen ne kafasındasın kardeş yazdığım en son iki konu:

1- Yerel seçimler sonrası yanmış oy pusulası fotosu paylaşılmış idi. Ben de buna dair yönetmelikte madde olduğunu, diğer fotoğraflara bir şey diyemeyeceğimi ama bu fotoğrafın paylaşılmasının hatalı olduğunu söyledim. ''Hiç yanan AKP oyu görmedik ama.'' denmesiyle birlikte de sabrım tükendi. Upuzunnn bir şey döşedim sosyal medya ağlaklığına dair, ''o zaman bir zahmet sandığına sahip çıksaydın, ben gece yarısı girdim eve, bir dolu usulsüzlüğe sesimi çıkarttım, senin en büyük yorgunluğun oy verme sırasında beklemek olsun ama gel konuş dur.'' minvalinde bir şey dedim. haklıydım, bugün de derim.

2- Bir arkadaşım, ısrarla aldığı makyaj malzemelerinin fotoğrafını paylaşıp duruyordu ara ara, paylaşmadığında beğeniyor onların sayfalarını filan... neyse... bir gün Migros'ta XXX markalı üründe indirim vardı, fazla fazla aldım, siz de alın demiş. 2 gün sonra hayvanlar üzerinde kozmetik deneylerini cık cıklayan bir şey paylaşmış, ondan bir gün sonra da tüyleri dökülen tavşan fotosu. Bu da tamam olsun. Birkaç gün sonra peşine yine hayvanlara eziyetten mimlenen bir markayı beğendi ve açtım ağzımı yumdum gözümü. Bu kadar ikiyüzlü olmayın diye de başladım...
  • kaymaktutmayansicaksut  (14.05.14 16:22:58)
yeşiltaş sen çok yanlış gelmişsin.

  • kta  (14.05.14 17:31:06)
Bu kontrol manyaklığı değil. Üzüntü, acıya saygı. Ben herkes foto koysun demiyorum zaten. Ama sorumsuzluk, eğlenip gülmekte yakışmaz. Bugün bizim bayrağımız yarıda, bunu düşünmek bile yeterli olmalı bizim için.

  • sevgili sen masada değil yatakta güzelsin  (14.05.14 17:39:10 ~ 17:39:35)
@sevgili

acıklı foto koyup ardından güldü diye birisini eleştirip ajanlığını yapmak pek normal değil. fotoğraf koyana sahte demek de öyle. herkesin kendi dünyasını ilgilendiriyor bunlar.
  • kirazıseviyorum  (14.05.14 20:46:13)
insanların sınırlarını belirleme çabasından bıktım..
birincisi berkin öldü en çok buna üzüleceksin diyenlere de çok kızmıştım ama üzülene samimi değilsin diyene daha çok kızdım..
hiçbir şey yapmamak değil nette bir şeyler yazmak ama sadece görsel olsun diye başkaları yazdı diye yazanlar var evet onlar işte samimi değil..
iki yüzlü demek büyük bir hakaret, kimin neyi ne kadar yaptığını nerden biliyor insanlar..
saçma bir savunma mekanizması çalışıyor şu an yurtta..
ne desen aa ama 28 mart diye giriyor herkes..

allah kahretsin zamanında bu insanlara pirim yapma fırsatı verecek şu uygulamaları yapanları, baskıları yapanları..
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (14.05.14 20:49:07)
@kiraz
Ben onları savunmadım zaten. Öylelerinin de sorumsuzlardan bi farkı benim gözümde.

  • sevgili sen masada değil yatakta güzelsin  (14.05.14 20:55:41 ~ 20:56:29)