mail adreslerinin önünde neden @ işareti var ?

@ neden ?

@ = at (beygir değil)

yani x@y.com = x at y.com
  • click here to see her naked  (12.05.14 06:56:58 ~ 06:57:13)
iyi de neden @ neden (/() değilde @ ?

  • xu  (12.05.14 07:25:30)
@ işaterine at denildiği için. elmaya neden elma diyoruz gibi bir şey soruyorsun.

  • streak  (12.05.14 07:35:09)
en.wikipedia.org
tarihi olarak uzun zamandır "at" ve çeşitli diğer anlamlarda kullanılmış. şimdi de mail adresi için "located at" anlamı var. mesela xu, located at gmail server

  • whoosie  (12.05.14 07:42:57 ~ 07:43:21)
at ingilizcede yer bildirirken kullanılıyor. zamanında sadece kendi ağındaki kişilere gönderebiliyormuşsun böyle mesaj neyin, o zamanlar yokmuş sağa sola mail atmalar. sonra farklı hostlar çıkınca bunları ayırmak için kullanır olmuşlar at'i aynen whoosie'nin dediği anlamda.

niye o işaret dersen onu ben de bilmiyorum. klavyelerde varmış galiba o zaman, pek bi halta da yaramadığı için buna at diyelim demişler şeklinde bir hikaye hatırlıyorum ama mantıksız geliyor, araştırmaya da üşeniyorum şu an.
  • pescador  (12.05.14 07:48:05)
latin ad kelimesinden geliyor at ve el ile yani el yazısı tipinde yazılırken d nin kuyruğunun süslü yapılmasından dolayı @ şeklini alıyor. d'nin alt yuvarlağı da a'nın kendisi ile bütünleştirilmiş.
teknolojiden önce ticarette kullanılıyordu. (tane fiyatı bildirmek için) ticarette kullanılması = daktilolarda böyle bir tuş olması vs. derken günümüze kadar geliyor...

  • icemint  (12.05.14 08:35:42)
Muhasebecilerin kur yazarken harflerle rakamlar karışmasın diye buldukları bir şey. 'at' yazarken 't'yi 'a' nın etrafına dolamışlar ve @ olmuş işte. Farklı bir sunucuya mail gönderirken de klavyede hazır olarak bulunduğu için bunu kullanmışlar.

  • zombi  (12.05.14 09:18:41)
x@gmail.com : gmail'deki x kisisi demek iste. x at eksisozluk, x at istanbul gibi. eksisozlukteki x, istanbullu x gibi.

  • crucio  (12.05.14 12:04:43)