Yurtdışı master başvurusu bir garip soru ??

Yurtdışında yüksek lisans için universite başvurusu yaparken universitenin başvuru formunda şöyle bir soru karşıma çıktı ;

"Have you applied/are you planning to apply to any other institutions of higher education ? If yes, which ones?"

Şimdi, aslında başvurdum ve başvuracağım da ama böyle birden sorunca hangi cevap doğru olur bilemedim? Şansımı düşürmek istemem tabi ki.. Ne diyeyim?

Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Teşekkür ederim.

almanya icinde baska basvurmadiysan evvelinden "no" de. yoksa "yes" de. ama ben olsam paso "no" derdim (ve demisligim var):

1- adamlarda bizim yök gibi merkezi sistem yok.
2- hadi bir sekilde ogrendiler "aaa basvurmussun ama?" diye sana hesap mi soracaklar?!
  • varg  (11.05.14 16:14:15 ~ 16:14:51)
geri tepmesin yalniz o "strateji". "adam zaten baska bir suru okul daha yazmis. kabul edmezsek gider baska birine girer. salla bunu tobias" falan diye de dusunebilirler :) ben o letter of intent ve almanyayla ugrasacagima gider isvec universitelerine basvururdum. en azindan 5 sene once letter of intent istemiyordu cogu. bi de tanidigim tonla turk oraya gitti.

  • varg  (11.05.14 16:29:58 ~ 16:30:26)
Arkadaşım doğru söyle, tatava yapmaya değecek bir konu değil. Başvurmadım dersen nedenini açıklaman beklenebilir, neden illa orası diye. Planın neyse net ol.

  • yirmilik dis  (11.05.14 16:50:01)
ben 4 üni ye başvurdum bu sene. hepsinde de bu soru vardı ve hepsine de yazdım. tüm başvurularım aynı bölüm olduğu için olumsuz olacağını düşünmedim. hani bu adam ne istediğini biliyor, o bölüm olmazsa bu, o olmazsa bu olur dememiş diye düşünürler diye düşündüm.

hatta bi okulun skype mülakatı vardı, diğer okullardan haber geldi mi dedi. ben de çekinerek düşündüm biraz, ardından bu cevabın kararımızı etkilemeyecek, hepsinden kabul gelse hangisini tercih edeceksin ve neden diye sordu. burda ne kadar araştırdığını merak ediyor, görmek istiyor sanırım.

bu arada bu mülakatı yaptığım okuldan kabul aldım. diğer 3 başvurudan birinden de kabul geldi hatta. yani bu diğer okulları yazmanın dezavantaj olduğunu düşünmüyorum.
  • sttc  (11.05.14 21:16:36)