bireysel emeklilik

para biriktirmeyi beceren ama çok da aşırı geliri olmayan düşük baya hemde biri olarak, (öğrenciyim .d) buna girmemin bir faydası var mı?

ön yargısı olmayanlar cevaplarsa daha iyi olur keskin konu çünkü :D

devlet katkısıyla her ay 100 tl atsam iyi olacakmış gibi duruyor ya sizce? 10 yıl dayanırım çekmem o parayı... 10 yıl sonra mesela her ay 100 atsam devlet katkılı haliyle geri alabilme şansım var mı?

ben de düşünmüştüm bir süre ama şimdi mantıklı bulmuyorum. paranla rezil oluyorsun :)

erken çekersen devlet katkısını alamadığın gibi, bir de ceza ödüyorsun. yani bu işe gireceksen 56 yaşına kadar düzenli ödeyeceksin ve sistemden çıkmayacak/paranı çekmeyeceksin. işte o zaman 56 yaşına geldiğinde işe yarar bir para bırakıyor sistem sana. emekli maaşı şeklinde aylık aylık alacağım dersen de 3-4 seneden fazla alamazsın. toplu alıp bir yatırım yapman gerekecek büyük ihtimalle.
  • vendorth  (10.05.14 05:17:22)
Eğer parayı kenara koyamam ben derseniz evet mantıklı, güzel bir para biriktirme yolu. Hele de %25 devlet katkısı varken. Ama yatırdığınızdan çok da fazla bir para dönüşü beklemeyin. Çok az kar getiriyor. Risksiz bir poliçe yaptırırsanız enflasyonun biraz üzerinde ancak getiriyor.

  • onexey  (10.05.14 07:16:59)
giriş aidatsız (ya da çok düşük giriş aidartlı) bir fırsat yakalamadığınız sürece girmeyin.
para biriktirmeyi beceren biri olarak ben pişmanım girdiğime. çıkamıyorum da aidatlar ödendi bitti diye. 2 seneyi geçti. 3 sene dolunca çıkayım diyorum.

  • icemint  (10.05.14 08:16:52)
kısaca: vardı, parayı çektim. bir çok tanıdığım benim gibi yaptı.
girmeyen bir, giren bin pişman.

  • seyduna6687  (10.05.14 10:09:52)