Galileolar yetişin

Merhabalar,
Bir soru var kafamda. Biraz ütopik ama fizikle cevaplanabilir. Hadi biraz da siz yorumlayın:

dünyanın bir kutbundan, tam merkezden geçecek şekilde diğer kutbuna kadar bir delik açtığınızı düşünün. Daha sonra kutupların birinden -manyetik alandan etkilenmeyen ve süper dayanıklı, erimeyen mükemmel malzemeden yapılmış- bir bilyeyı bırakın. Bu bilye nasıl hareket eder?

(cevapları sürtünmesiz-vakum ortam veya sürtünmeli ortam olarak da verebilirsiniz)

bilye maksimum hıza dünyanın merkezine geldiğinde ulaşır, daha sonra yavaşlayarak öteki tarafa doğru ilerlemeye devam eder. deliğin öteki ucundan dışarı çıktığındaki son hızı, senin ilk bıraktığın hıza eşit olur. eğer free fall olarak, ilk hızsız bıraktıysan, yine attığın yükseklikte son hızı "0" olur ve aynı şekilde devam eder. NŞA ve sürtünmesiz ortamda bu olay sonsuza kadar sürer. ayrıca dünyanın da tam küre olduğunu ve tünelin de tam merkezinden geçtiğini düşünüyoruz tabii ki.

  • loveinaflipbook  (09.05.14 09:35:50 ~ 09:37:58)
öncelikle bir taraftan ne kadar yüksekten bıraktıysan diğer tarafta aynı yüksekliğe kadar çıkar. atıyorum kuzey kutbundan 1 metre yükseklikten yere bıraktın güney kutbundan çıktığında yerden 1 metre yükselir. atıyorum 2. turda bıraktığın yerin 5 metre altından geri dönerse diğer taraftan da yere 5 metre kala ters yöne doğru gitmeye başlar. bu böyle kademe kademe düşer çekirdekte sabitlenir. ancak bu manyetik alandan kaynaklanıyor. sürtünmesiz ortamda bir şeyin değişeceğini zannetmiyorum.

editasyon:science.howstuffworks.com
  • thx 1138  (09.05.14 09:52:34 ~ 10:37:28)
ideal kosullarda sonsuza kadar salinir annem.

  • tezek  (09.05.14 10:03:22)
Bkz: Total Recall, The Elevator

  • zombi  (09.05.14 10:32:50)
normalde öyle bi delik açılsa bilyeden önce dünya dağılır folloş olur. dağlar denizler kendini salar böyle yaşlı kadınlara benzer... bilyenin amk. sürtüyonuz mu vakumluyonuz mu bilmem. mevcut deliklerle idare edin, dünyanın çivisini çıkarmayın.

  • vfgerty  (09.05.14 10:35:00)