jean(cin) ile kot pantolon arasında ne fark var?

pazardan veya kotondan alınca kot pantolon, maviden veya levise'den( yanlış yazdım snaırım, livays deniyor ) alınca mı jean oluyor?

Kumasin orjinal/ingilizce ismi denim, denimden yapilan pantolonun yine ingilizce ismi jeans.

Kot hikayesi hakkinda Sozluk'te daha cok bilgi vardir, ama yanlis bilmiyorsam Turkiye'de zamaninda cok populer olmus bir jeans markasi. O yuzden jeans, selpak gibi kot pantolon olarak bilinir olmus.
  • wpi  (08.05.14 13:15:14)
Kot pantolonun İngilizce'deki karşılığı "jeans" zaten. Kumaşın adı ise "denim".

Mavi de aslında "Mavi Jeans", "jeans" kelimesi de 90'larda bundan ötürü popüler oldu diye biliyorum ben.
  • m e l t e m  (08.05.14 13:21:54 ~ 13:31:17)
aslında nerden alırsan al hep aynı şeydir ama marka algısı bu şekilde yerleşmiş sanıyorum. ben hiç jeans ya da denim demiyorum mesela. levi's ya da başka marka olsun fark etmiyor hep kot diyorum.

kumaşın adı denim. ismin kökeni, ilk üretildiği yer olan nimes kasabası.
jeans adının etimolojik kökeni ise genoa'nın fransızcası olan "genes"ten geliyor. bu kumaşın pantolon olarak ilk üretildiği yer.
  • battal gemalmaz  (08.05.14 13:24:19 ~ 09.05.14 18:42:59)
not duseyim, ingilizce'de pantolonun adi jeans, jean degil. tek bir pantolon bile cogul isimle aniliyor.

  • wpi  (08.05.14 13:26:45)
arada hiçbir fark yok. eski türk filmlerinde kot/jean pantolon "blucin" diye ifade edilir dikkat ettiyseniz(eskiden sadece mavi renk mevcut olabilir). kot ismi de denim kumaşını türkiye'ye getirip pantolon üretimi yapan kişinin soyadı idi yanlış bilmiyorsam. jean ecnebice, kot türkçe diyebiliriz.

  • uykusunu yakalayan adam  (08.05.14 13:29:26)
hiçbir fark yok.

  • baldur  (08.05.14 13:33:11)
Kot, herifin soyadı. Kumaşın adı denim.

  • compadrito  (08.05.14 17:30:54)