2 Sağlık Sorusu ( sigara-20'lik diş)

Sigara sorusuyla başlayayım. Sigarayı (yeniden)bıraktım ve bu sefer vücudumda neler olacak biliyor gibiyim. Mesela midem bulanacak ki ben reflü ve gastritten de şikayetçiyim,biraz baş ağrısı biraz hazımsızlık vb. gibi. Peki bunları hafifletmenin bir yolu var mı? Bugün kendime zencefilli limonlu bitki çayı aldım,mide bulantısını kessin diye,işe yarar mı?

Diğer sorum ise 20'lik dişle alakalı. Sol altta 20'lik olduğunu tahmin ettiğim diş zorluyor gibi sanki,aynadan baktım ucu görünüyor(böyle nasıl anlatsam 3 köşeli gibi çıkmış oradan),sabahları şiş uyanıyorum,gün içerisinde de hissediyorum yani,yemek yerken vs. rahatsızlık veriyor bazen. Ama bir süre sonra geçiyor, 1 ay önce de aynı şeyleri yaşadım 2-3 gün sonra şişlik falan geçmişti,rahatsızlık vermiyordu. Bu günlerde yine başladı. Doktora randevu aldım ama çekmesinden korkuyorum ulan. Dolgu yaparken bile gözlerimi kapatıyorum,nasıl dayanacağım ben? Şu internetten okumaz olaydım,gözüm korktu çok.

Bir hafta once ayni korkularla disciye gisip yirmilik disi cektirmistim. Fakat internette okudugum gibi hic bir sknti yasamadim. kaldiki kansizliktan dolayi diger disimin iyilesme sureci cok sikintili olmasina ragmen.

  • mikmik  (07.05.14 16:25:25)
diş ağrısının inişli çıkışlı olmasının nedeni enfeksiyon kapması, araya yemek sıkışması vs.dir. ve çekilmedikçe de böyle devam eder, zaten efendi gibi çıkıp devam eden yirmilik diş zilyonda birdir. dişçiye görünün, çene cerrahına yönlendirecek. 3 köşesi çıkmışsa yaklaşık 10-15 dk'lık bir işlemle lokal anesteziyle diş çıkarılır. 1 gün sıvı tüketilir, 3-5 güne ağrı ve şişlik geçer (normalde daha erken de olabilir, benim kullandığım başka bir ilaçtan dolayı tansiyonum sürekli yüksekti). ameliyat sonrası ağrı çok ciddi bir şey değil, ağrı kesicileri düzenli alır ve ilk 24 saat buz kompresi aksatmazsanız sorun yok. sigarayı bırakmış olmanızın da faydası olur. 1 hafta puding ve dondurmayla beslenmek güzeldir, aksi ağrılar için bir paket buz vs. bulundurmanız işinizi görür.
geçmiş olsun!

  • vizdilva  (07.05.14 18:14:56)