Neden AB+ kan aranmıyor?

Neden bu kadar az aranıyor? Hepsi var AB+ yok.

yanlış bilmiyorsam ab grubuna kan grubu 0 olanlar da, a olanlar da, b olanlar da, ab olanlar da kan verebiliyor. yani kan grubu ab+ olan bir insan, kan grubu + olan herkesten kan alabiliyor.

ki yine yanlış bilmiyorsam rh+ çok daha yaygınken, rh- nadir bulunuyor.
  • megafon  (07.05.14 01:24:43 ~ 01:46:42)
www.hayatnotu.com

bu yüzden olabilir.

edit: megafon haklı. ab kana ihtiyaç yok, herkesten alabilirler.
  • king lizard  (07.05.14 01:27:08 ~ 01:28:20)
megafon'un dediği gibi. A+, B+, 0+ grupları AB+'e kan verebiliyor.

Edit: 0 değil miydi herkese verebilip de kimseden alamayan? AB herkesten alabiliyor diye hatırlıyorum ben çok net olarak.
  • m e l t e m  (07.05.14 01:28:15 ~ 07:16:26)
bizde genel olarak kan verme alışkanlığı yok. A rh + türk kanı, en çok bu kan var aslında ama lazımsa bu da bulunmuyor.
AB + fazla lazım olmuyor çünkü o grupta çok kimse yok yüzdesi az. (bunun matematikte adı ne bilmiyorum ama arz her türlü az, talep ise en çok A + böyle anlayım) AB - zaten yüz kişiden 2-3 kişide olan bi kan.
evet AB'ye herkes verebilir de pratikte o çok başvurulan bir yöntem değil. acil olmadıkça direk kan vermek çok başvurulan/istenen bişey değil zaten. kan ürünü veriliyor.
  • niye ama  (07.05.14 01:33:47)
AB kan grubu bilinenin aksine herkesten almaz pratikte, çok çok ekstrem zor durumlar olduğunda başvurulur.
Toplumda %6 civarında bulunuyor yanlış hatırlamıyorsam. Aksine az kişide olmasına rağmen nispeten daha fazla ilan görüyorum.
www.kanbankasi.gen.tr
  • Lim5  (07.05.14 02:20:36)
ab kan grubu herkesten almaz, eğer ab kan grubu olan birine 1 kan verilirse doktor ciddi sıkıntıya girer, diploması elinden alınabilir (tabii çok acil şartlar altında vs yapılabilir bu)

benim daha ilginç bulduğum 0 ve a kan gruplarını çok sık görüyorum. evet onlar daha fazla, bundan dolayı daha fazla kana ihtiyaç olur ama daha fazla "aranmasını" anlamıyorum. keşke herkes kan verse
  • la noix  (07.05.14 07:11:00)
Eşimin 16 Mayısta Istanbul Gata da ameliyatı olacak ama çevrede kimsede AB+ kan bulamadık mesela

  • hayyam ara  (07.05.14 08:40:50)
o kadar da seyrek değil, ben 4-5 ayda bir izmirde ab+ isteyen hastalara kan veriyorum.

  • hasmetizm  (07.05.14 09:01:26)