doğumgünü hediyesi?

İşyerimde 16 yaşında ailesinden zerre kadar ilgi görmeyen ve cehaletiyle hergün beni şaşırtmayı beceren bir çaycı kızımız var.Cehaleti bildiğiniz tahmin ettiğiniz gibi değil.Yakın zamanda da doğumgünü var.Kitap almayı düşünüyorum kendisine.Ama bu kızcağız toplasan 50 kelime falan bilen bi tip.Şaka yapmıyorum,gayet ciddiyim.Bilmediği her kelime için her dakika telefon edip anlamını soran biri.Neyse ben hangi kitabı almalıyım ki hem bu kızcağızın hoşuna gitsin,hem de okuduğunu anlayabilsin.Her türlü öneriye açığım.

Sanırım klasik kitaplardan almalısın (Sefiller,v.s...)
daha yararlı olabilir

  • Riot  (07.06.09 22:34:39)
"bir genç kız yetişiyor" olabilir-betty smith. ismine bakıp genç kız kitabı sanmayın iyi bir kitaptır.
bu arada kızın anadili kürtçe olabilir mi? belki türkçeyi sonradan öğrendiği için kelime dağarcığı sınırlıdır.

  • hayali arkadaş  (07.06.09 22:40:16)
gülten dayıoglu serisi al

ökkeş al
  • alokozay  (07.06.09 22:40:17)
ilkokul ortaokul öğrencileri sıkılmasın diye, dünya klasiklerinin özetleri, kısaltılmışları vardır. hem son derece de ucuzlardır. 2-3 tane onlardan al.

  • delikan76  (07.06.09 22:50:12)
Merhaba,
Edmondo De Amicis'in Çocuk Kalbi/Cuore olamaz mı? Çok da severek okumuştum. Hoşuna gidecektir.
Kolay gelsin.
  • nuage  (07.06.09 22:53:37)
alokozay haklı.

gülten dayıoğlu rocks.
  • Stoneface  (07.06.09 22:54:34)
aziz nesin / sizin memlekette e$ek yok mu?

'saint nesin' halk ağzıyla yazdığından hem idrak edilmesi kolay, hem de bir kitaptan alınabilecek verim en üst düzeyde. $iddetle tavsiyedilir.
  • ateistanbul  (07.06.09 23:00:12)
halikarnas balıkçısı - mavi sürgün

  • torque  (07.06.09 23:09:23)
twilight alarak populer kulture uyum saglamasini da saglayabilirsin.

  • the gambit  (07.06.09 23:11:38)
(bkz: le petit prince) tabii ki : )

  • la traviata  (07.06.09 23:21:16)
ipek ongun'un (sanırım) yaş on yedi, bir genç kızın gizli defteri vs onları alın.

  • sen git ben geliyorum  (07.06.09 23:22:51)
tavsiyem agatha christie'dir. kitap okuma alışkanlığı olmayan insanlara bu alışkanlığı kazandırmak için polisiye kitaplar güzel bir başlangıç olur. hatta 2-3 kitabını alabilirsin.

  • gochebe  (07.06.09 23:30:16 ~ 23:30:46)
şeker portakalı

  • ecece  (07.06.09 23:41:50)
TDK sözlük. Böylelikle merak ettiği kelimeleri ordan istediği gibi bakabilir, sağı solu da öğrenmek için aramak zorunda kalmaz.

  • 9uncu nesilim ama para bende  (07.06.09 23:56:40)
bir genç kızın gizli defteri serisinin ilk kitabı ve yanında sözlük öneriyorum.
gerçekten çok faydalı olur bu onun için.baktınız okuyor,baktınız sevdi devam kitaplarını da alırsınız birer ikişer.

  • afush  (08.06.09 00:26:57)
ipek ongun'dan bir şey alın bence, daha 16 yaşında, gelişimi için. benzeri bir yazar da olur (pınar çekirge vs.).
sufi'nin dünyası da olur, birden bire bir zıplama yapabilir :)
kitap okumayı sevmeyen kardeşime harry potter almıştım en başta, şimdi kitap delisi. öyle bir şey de olabilir, yaşları yakın.
  • aithra  (08.06.09 11:00:41 ~ 11:01:14)