bir dil bir insan

hi all

efendim yabancı dillere olan merakım ve gelecek planlarım açısından yeni bir dil öğrenmek istiyorum. yalnız sadece iki seçenek var almanca ya da fransızca. sizce hangisini öğrenmeliyim, ya da daha doğrusu hangisi daha kolay olur? ayrıca kendi kendime öğrenmeyi planlıyorum, sonuçta internette bir sürü kaynak var, rosetta stone vs. yani bu şekilde nereye kadar öğrenebilirim, kursa gitmem şart mıdır? kursa vereceğim parayla dilini öğrendiğim ülkeye gezmeye gitsem daha hoş olmaz mı?

kesinlikle almanca, ortaokul almanca kitapları bulunuz, gerçi şimdi ingilizce 4. sınıfta başlıyor, almancası varsa onlardan alın, çok uzun bi süre başka kaynağa ihtiyaç duymayacaksınız. 10 yaşında çocuğun zeka seviyesine göre hazırlandığı için, çok basit ve keyifli...

bruder martin,
schlafst du noch,
schlafst du noch.

ortaokul kitaplarından öğrenirken en büyük sıkıntınız, telaffuz olacaktır, netten bu yönde faydalanınız, cebinize kalacak parayla almanyaya gidiniz, unutmayınız ki; dil dile deymeyince dil öğrenilmez.

hayırlısı olsun..
  • kabablanka  (07.06.09 09:56:39 ~ 10:00:44)
bence fransızca ogren almancanın pek bir artisliği yok benim fikrim tabi.

  • adel  (07.06.09 13:01:23)
valla almanca biliyorum fransızcaya da yeni başladım...
almancanın bana göre okunuşu daha zor, çok gırtlaktan söylemek gerekiyor ama yazması daha kolay...
fransızcayı ise yazarken ecel terleri döküyorum ama çoğu insana göre konuşmada şanslıyız çünkü ü sesi var yani en azından....

tenseleri bilemeyeceğim fransızca da o kadar ilerleyemedim ama... erkek dişi kelimeler olsun fln daha kolay almanca...

fransızca daha çok düzensiz fiile sahip
  • ilse  (07.06.09 22:41:13)