turkiye

Vatandasi rahat ettirmek icin, uretimi artirnak icin ve ulkenin cekiciligini artirmak icin yalnizca bunlar icin 10 secilmis adam oturup tek bir karar ugruna devam etse. Dinin yasanmasi ise basit bir ozgurluk olarak dusunulse kimsenin agzinda pelesenk olmasa ana gundem maddeleri ulkenin eksiklerini artilari haline getirmek olsa halk nasil olur da ikna edilip bu sisteme uyar? Ataturk gibi mi yapmak lazim nedir sizce bu yasayis standardina uyma yolu? Her boku oylamaya sunmak bize ne kadar zaman ve para kaybettiriyor. Arkasindan tartisilmasi sonrasinda tartisilmasi biktik be.

seçilmişleri kim seçecek ? :)

  • freebird5406_2  (01.05.14 12:15:19)
Sen cevapla freebird

  • omer gibi  (01.05.14 12:15:58)
O on kişiyi memleketin yarısı istese yarısı istemez. İstetmezler.

  • alperz  (01.05.14 12:19:13)
Bu bayram gununde kahvaltida hesap ettik. Benim yillik sadece maasimdan 35-40 bin vergim var. Her ayri kalemi alirken yine vergim var. Sahis sirketi kurup arabayi uzerine evi uzerine almam mi lazim. Sistemi temizlemeden her gun kotuye gidiyoruz.

  • omer gibi  (01.05.14 12:19:27)
Istemezler de dogrusu bu ise nasil yapilacak usta.. dini ickiyi sickiyi gundem etmeyecek bir kurul. Nasil yapilir siz nasil dusunuyorsunuz?

  • omer gibi  (01.05.14 12:20:54)
senin için gündem olmayan bir hak başkası için çok fazla önem teşkil edebilir. zaten devletin sağlık eğitim çevre ulaşım gibi ihtiyaçları düzenlemesi için dediğin gibi seçilen bir kurul var, buna meclis deniyor. fakat temsili demokrasi de artık ihtiyaçlara cevap vermiyor, bu yüzden katılımcı demokrasi diye bir şey var, şu sıralar hiperdemokrasi gibi bir kavram da tartışılmaya başlandı. bu konuda jacques attali'nin geleceğin kısa tarihi kitabında bulunduğu öngörüler var.

  • freebird5406_2  (01.05.14 12:27:04)
Halkimiza uygun bir sistem degil demokrasi. Bunu farkettim. Ataturk gibi yapmak lazim.

  • omer gibi  (01.05.14 12:28:54)
bence demokrasi hakkında en büyük yanılgı, belirli bir çerçevesi olan kurallar gibi düşünülmesi, örneğin almanyadaki, danimarkadaki demokrasi ile türkiyedeki demokrasi aynı şey mi ? demokrasi oluşan ve oluşmaya devam eden bir sistem, yukarından inme işte demokrasi bu hadi bunu kullanalım diyebileceğimiz bir şey değil

  • freebird5406_2  (01.05.14 12:32:44)
Alismadik gotte don durmuyor dedigin gibi.

  • omer gibi  (01.05.14 12:34:45)
demokrasiye ne kadar katkıda bulunuyoruz ? birilerini seçtik onlar bizi yönetsin gerisine karışmam demekle olmuyor

sana dair bir soru
ailende, arkadaşların arasında, okulunda, iş yerinde, sevgilinle arandaki ilişkide demokrasiyi gözetiyor musun ?
  • freebird5406_2  (01.05.14 12:38:39 ~ 12:42:59)
Biz bir progama karar veriyoruz. Mesela bugun sunu yapiyoruz diyorum. Itiraz edenin itirazi mertebesinde degerlendiriyoruz. Lakin aile bana guveniyor ve kararlarim uygulaniyor. Cunku kimsenin bam teline dokunmuyorum. Herkes ozerk ama benim cizdigim sinirlarda ailemizi gelistiriyoruz.

  • omer gibi  (01.05.14 12:45:27)
bugün şunu yapıyoruz demekle bugün ne yapalım demek arasında fark var, demokrasi de böyle gelişen bir şey işte :)

  • freebird5406_2  (01.05.14 13:15:58)
cogunlukcu demokrasiden ya da ileri demokrasiden(!) cogulcu demokrasiye gectigimiz zaman boyle bir sorunumuz kalmayacak.

  • bugungunlerdenne  (01.05.14 13:23:12)