Hiç mi türkçe müzik dinlemiyorsunuz?

Tamam doğru düzgün müzik yapan yok ama bir Fikret Kızılok, Zeki Müren, Cem Karaca, Barış Manço, İlhan İrem, Birsen Tezer, Şebnem Ferah ve aklıma gelmeyen niceleri var. Hiç mi türkçe dinlemiyorsunuz ya da hiç mi favori türkçe şarkılarınız yok?
-Aşağıda ki favori şarkıların neredeyse hepsi yabancı olunca merak ettim.

Bence emre aydın , mustafa ceceli kaliteli ,ben yabanci müzik sadece akustik dinliyorum, sakin müzikler falan.

  • reznov  (01.05.14 02:17:04)
şunu dinleyince oturduğum yerde oynayasım geliyor www.youtube.com

  • anil  (01.05.14 02:17:23)
Ben yildiz tilbe dinliyorum arada.

  • damdanakan  (01.05.14 02:18:10)
ben dinlerim. hatta popüler müzik bile dinlerim 90'lar olunca.

  • devilred  (01.05.14 02:18:26)
%50 turkce, %50 yabanci dinlerim. Turkcede de aklina gelebilecek her seyi dinlerim. İlber Ortayli hassasiyetlerim yok.

  • damdanakan  (01.05.14 02:19:40)
dinliyorum hem de severek dinliyorum. çok farklı şeyleri dinlemeyi severim hatta birgün Edith Piaf dinlerken bir başka gün Müzeyyen Senar dinleyebiliyorum.

  • kuzey li  (01.05.14 02:22:11)
ben tam aksine hiç yabancı müzik dinlemiyorum.

  • sevgili sen masada değil yatakta güzelsin  (01.05.14 02:23:35)
Ben dinlerim. MFÖ ve Yeni Türkü'yü çok severim.

Bülent Ortaçgil'i, Barış Manço'yu severim.

Sezen Aksu'nun 80'lerdeki; Levent Yüksel, Mirkelam, Tarkan'ın 90'lardaki albümlerini severim.

Münir Nurettin Selçuk ve Müzeyyen Senar'a hayranlık duyarım.
  • m e l t e m  (01.05.14 02:24:41)
galiba "turk muzigini zaten herkes biliyor, cok kisinin bilmedigi bisey tavsiye edeyim" diye dusunuyoruz. ben de 90lar turkce dinliyorum genelde ama tavsiye istendiginde soyle cok kisinin bilmedigini tahmin ettigim -genelde yabanci- bisey cikarir soylerim. bence durum bu.

  • kibariyenin annesi  (01.05.14 02:27:23)
Halk mizigi ile yogurulduk, ustune arabesk cilasi ile serpildik.

Esas itibari ile de baya arabesk.

Lay lay l8m galibaa hopasinanay... arabeak degil elbette.
  • cecilia  (01.05.14 02:30:36)
barış manço, cem karaca, yavuz çetin, mfö, zeki müren gibi isimleri dinlerim. daha niceler var tabi. yenilerden de var.
yavuz çetin'in çoğu şarkısı favorilerimdendir. keza çocukluğumdan beri barış manço hayranıyım. şimdi aklıma gelmeyen ama lafı geçince "off be" diye içim giden çok şarkı ve sanatçı vardır.

eline elektro gitar alınca rock yaptığını sanan iki günlük pop yapanları sevmem. popçular daha dürüst en azından bu konuda.
  • r_u_h  (01.05.14 02:31:25)
oranlarsam yuzde 10-15 civaridir turkce dinledigim. ama timur selcuk, zulfu livaneli, eski yeni turku, bulent ortacgil yerli-yabanci ayrimi yapmadan favorilerim arasinda sayabilecegim sanatcilar.

  • John Finn  (01.05.14 02:35:20)
dinliyorum.. doksanlar popdinliyorum, birsen tezer, jehan barbur seviyorum..
eski rockları da sinliyorum ama şebo, teoman, duman dinlemiyorum eskidendi onlar.. lise, üni birken en fazla..

  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (01.05.14 02:37:06)
"Birsen Tezer, Şebnem Ferah"
bu ikisini tanımıyorum. diğer saydıklarını dinliyorum. hatta ek olarak; manga, duman, rashit, athena, müzeyyen senar, cengiz kurtoğlu, emre aydın, yaşar, dario moreno, yeni türkü, zekia tunca, mfö vs. dinlerim.

  • papillon7  (01.05.14 02:38:28)
mor ve ötesi, 110.

  • dafaiss  (01.05.14 02:47:25)
abi sadece piyasada gözünüze sokulan işlere bakıp nasıl bu kadar kolay ''doğru düzgün müzik yapan yok'' diyebiliyorsunuz insan üzülüyor gerçekten. en basitinden şöyle güzel adamlar var: www.youtube.com

  • rebellion  (01.05.14 02:51:41)
Mor ve Ötesi, Sakin, Pilli Bebek, Büyük Ev Ablukada, Bulutsuzluk Özlemi, Flört, 123, Redd, Gece, Kesmeşeker, Multitap, Athena, Vega, Yavuz Çetin, Hayko Cepkin, Birsen Tezer, Jehan Barbur, Ceylan Ertem, Derin Esmer, Fikret Kızılok, Feridün Düzağaç

Şöyle ilk aklıma gelenleri yazdım, daha bir ton insan ve grup vardır. Yalnız pop bazında değerlendireceksek tahammül edebildiğim tek isim Göksel. Onun dışında Aşık Mahsuni Şerif'ten Tatyos Efendi'ye kadar her şeyi dinleyebilirim.
  • brillant comme une larme  (01.05.14 03:06:59 ~ 03:11:19)
%80 türkçe dinlerim. dediğin gibi fikret kızılok, zeki müren, yavuz çetin, birsen tezer, bülent ortaçgil, hüsnü arkan.. bu böyle gider.
yabancı kültürüm yoktur benim de gerçi aksine çok fazla.

  • uzunuzunilgi  (01.05.14 08:40:35 ~ 08:41:30)
favorisi yabancı şarkı olan biri olarak. dinliyorum.

%30 yabancı, %30türk, %40soundtrack, enstrumantal,

türkçe:
zeki müren, jehan barbur, birsen tezer, bülent ortaçgil, erkan oğur, yavuz çetin favorilerim..

ama şöyle bir durum var. türkçe şarkılar daha bi depresif.. depresif olmasada depresif arkadaş. kültür böyle.. mesela bir bak deniz seki idi sanırım popçu(sevgilimi koluma takarım, yoluma bakarım) hareketli şarkı, pop.. sevgilisinden ayrılınca facebook'tan ima olarak bu şarkıyı gönderiyor. neden? türk şarkı kültürü "em beni bebeğim, ohş içimde gezdir" ya da "don't worry be happy" temalı olamıyor. kültür böyle değil. ya sözlerinde ya müziğinde depresiflik, siktir etmişlik var. yeni nesiller, kültürler depresif alanlarda kendilerine yakın hissetmezse yabancı şarkılarda bulabiliyor. normal yani.
  • ibomiu  (01.05.14 09:25:48)
Cem Karaca ve Barış Manço gibi ustalar unutulmaz elbet. Türkçe %10 ise dinlediklerim arasında bu ustalar haricinde son dönemlerden Replikas ve Kafabidünya gibi güzel müzik icra edenler de var benim için.

  • candanag  (01.05.14 10:21:54)
Güncel isimlerden sadece Sıla'yı tutuyorum. Geri kalan Türkçe Pop'u salla çöpe, gitsin. '98'den sonraki Türk Pop Müziği foseptik çukurundan beter. Demet Akalın'a albüm yaptırmayacaklardı.

Eski pop şarkılarını, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Nilüfer gibi isimlerin eski albümlerini, Sertab Erener, Levent Yüksel gibi '90lar sanatçılarının ilk albümlerini tutarım. Rock müzik olarak da tuttuğum isim az. Şu Emre Aydın, Gece Yolcuları, Kolpa vs... gibi isimleri komple görmezden geliyorum. Şebo iyi. Teo da iyiydi. Duman da iyi. Son yıllarda çıkanlardan Model iyi işler yapıyor. Türkçe Rock'ta daha çok '70lerin '80lerin Anadolu Rock tarzını takip ederim. Erkin Koray, Barış Manço, Cem Karaca, Edip Akbayram gibileri, birçoğunun plaklarına sahibim.

Ama en çok dinlediğim Türkçe tarz Türk Halk Müziği. Hastasıyım. Neşet Ertaş, Ali Ekber Çiçek, Aşık Mahzuni Şerif, Arif Sağ, Musa Eroğlu, Sabahat Akkiraz, Erdal Erzincan, Muhlis Akarsu... çilekeş ettiler beni allasen. :p

Bir de Mustafa Ceceli çok overrated yaw. Fazla overrated.

Yobaz bir müzik dinleyicisinden aforizmalar dinlediniz. :D
  • faith no more  (01.05.14 10:40:29)
sen burada kendini elit gösteren ekşicilere bakma çoğu türkçe müzik dinliyor.

  • komando kani var bende  (01.05.14 10:45:17)
dışardaki mekanlarda dinlediklerim aylarca götürüyor

  • pclik  (01.05.14 10:47:58)
hiç türkçe dinlemiyorum, bununla da övünmüyorum kesinlikle. arada candan erçetin dinlerim bir tek, çocukluğumdan beridir çok severim kendisini. hepsi bu kadar.

  • knight of cydonia  (01.05.14 11:33:25)
Her ne kadar kısıtlı olsa da Türkçe Heavy Metal denen bir yapı var eskilerden. Diken, Kramp, Kronik gibi.

Şimdilerde ise Rock ve Metal Müzik adına Pentagram, Demir Demirkan, Ogün Sanlısoy, Cem Köksal, Hayko Cepkin gibi isimler var. Eskilerden çok bilinmeyen Ayhan Yener ve grubu Haramiler var, Tolga Burkay var.

Var oğlu var.
  • fusion2dx  (01.05.14 11:47:13)
ben müziğin dilinden ve sözlerinden ziyade, müziğin kendisiyle ilgilendiğim için -sözcükleri sadece şarkıyı söylemek için kullanıyorum ki zaten kendi kendime söylediğim için, uydurup kaydırsam bile olur :D - türkçe müzik yabancı müzik diye kavramlarım yok. zaten sözlü müzik de çok sevmem, yani mecburen dinliyorum gibi bir şey, genelde müziğe bakarım bir de söyleyenin sesine. o yüzden arşivimde 72 milletten insan var. -arşiv de deyince çok süper gibi durdu ama değil tabi, yıllar içinde dinlediklerim falan-

ha, sözlere dikkat edince gerçekten de çok güzel olan şarkılar var, ama bana çoğu şarkı sözü de saçma geliyor -aşkla meşkle ilgili be çoğu, ondan sanırım- ama o zaman sen şiir de mi okumuyorsun kardeşim? dersen o zaman farklı, şiirin kendi bir ezgisi var çünkü ve sadece sözcüklerle sağlanabiliyor. işte o zaman da sözlere dikkat ederim kendi melodilerini oluşturdukları için. böyleyken böyle. -nasıl da toparlayamadım ama? :D -
  • pasp  (01.05.14 11:50:04)
Aldulkadir Meragi... Türkçe sayılmaz gerçi ama kökeni bize ait diyelim.
Itri.

Teoman'ın da İstanbul rapsodi ya da rapsodi İstanbul isimli şarkısının hastasıyım.
  • sharon and hope  (01.05.14 11:53:32 ~ 11:53:51)
Sakin, Pilli Bebek, Flört, Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü gibi mükemmel gruplarımız var. Birsen Tezer, Jülide Özçelik, Ahmet Kaya, Zülfü Livaneli ve daha niceleri. Çok güzel müzik yapanlar çok güzel şarkılar var. Ayrıca 90lar pop şarkıları da çok hoş bence.

  • ekmek arası  (01.05.14 11:55:26)