İnsan Hakları Bildirgeleri

Pek hoş bir soru ile karşınızdayım romalılar. Pazartesi açık kitap bir finale gireceğim; aşağıdaki sorunun da karşıma çıkma ihtimali yüksek. Birileri anlatacak ama buradan da yorumlar almak istiyorum.

1-) İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 1948 yılında yayınlandı Birleşmiş Milletler tarafından

2-) Devamında ise 1950'de Avrupa Konseyi kendi İnsan Hakları Bildirileri'ni yayınladılar.

Hali hazırda bir bildirge varken bir diğerinin hazırlanmış olmasının altında belli sebepler yatıyor olması lazım; bu sebepleri incelememiz lazım. En temel sebeplerden biri Avrupa'nın bu bildirge ile Amerika'ya tabi olmaktan kurtulmaya çalışması var; ama başka sebepler de var mıdır, bunları biraz açar mısınız; beni mutlu eder misiniz=)

2. bildirgenin girişinde yazan açıklama size konunun özünü anlamak için yardımcı olacaktır. alıntı yapıyorum.

"Aşağıda imzası bulunan Avrupa Konseyi üyesi hükümetler,

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948�de ilan edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirisi�ni,

Bu Bildiri�nin, metninde açıklanan hakların her yerde ve etkin olarak tanınmasını ve uygulanmasını sağlamayı hedef aldığını,

Avrupa Konseyi�nin amacının, üyeleri arasında daha sıkı bir birlik kurmak olduğunu ve insan hakları ile temel özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesinin bu amaca ulaşma yollarından birini oluşturduğunu göz önüne alarak,

Dünyada barış ve adaletin asıl temelini oluşturan ve sağlanıp korunabilmesi, her şeyden önce, bir yandan da insan hakları konusunda ortak bir anlayış ve ortaklığa saygı esasına bağlı olan bu temel özgürlüklere derin inançlarını bir daha tekrarlayarak,

Aynı inancı taşıyan ve siyasal gelenekler, idealler, özgürlüklere saygı ve hukukun üstünlüğü konularında ortak bir mirası paylaşan Avrupa devletlerinin hükümetleri sıfatıyla, Evrensel Bildiri�de yer alan bazı hakların ortak güvenceye bağlanmasını sağlama yolunda ilk adımları atmayı kararlaştırarak;

Aşağıdaki hususlarda anlaşmışlardır:"

yani avrupa konseyi bildirgesi, avrupa konseyi üyesi devletlerin insan hakları evrensel beyannamesine olan bağlılıklarını gösterdikleri ve bu duruma önem verdiklerini göstermek için imzaladıkları bir bildirgedir. burada tahmin ettiğiniz gibi tabi olmakla ilgili değil uluslararası kuruluşların nitelikleri ve oluşum biçimleriyle ilgili bir ayrım var. Evrensel Bildiride yer alan bazı hakların ortak güvenceye bağlanmasını sağlamak amacıyla imzalanmıştır.

her iki bildirgede okunulabilir uzunlukta. bu konuyu kolaylıkla çözebilirsiniz. zaten kitap da açıkmış:)

kolay gelsin.
  • paulhilbert  (11.06.09 02:36:52 ~ 03:55:14)