Beyaz kedi ve köpeklerde sağırlık

her tarafı beyaz kedilerin çoğunda sağırlık olduğu doğru mu? peki bu durum köpeklerde de geçerli mi?

ek soru: beyaz golden retriever'lar diğer renkli golden'lara göre daha az sayıdalar ya, bu onlarda küçük de olsa bir sağlık sorunu oluğu anlamına mı geliyor. yani pigmentasyon problemi vs gibi. mesela gamze de insanlarda küçük bir sorun ya (doku eksikliği ya da defekti sanırım) onun gibi bir şey mi? saçma oldu da, merak ettim.

beyaz golden retriever yok bildiğim kadarıyla, "beyaz sanılabilecek kadar açık sarı"dan "kahve sayılabilecek kadar koyu sarı"ya kadar çeşitli renkleri var golden retrieverların. yani animalplanet öyle demişti bana, kandırmadıysa. yani bemmmmbeyaz bir golden muhtemelen albinodur eğer varsa.
sağırlıkla ilgili renkle bir ilgisi yok diye biliyorum. daha çok ırka bağlı genetik deformasyon sebep oluyor öyle sıkıntılara. dogo argentino gibi.

çol bilgili değilim bu konuda, eyyorlamam bu kadar.
  • mutevazi  (29.04.14 16:30:58)
beyaz golden gorursen albinodur. sagirlik irklara bagli olarak olan bi sey. dogo argentina ve bull terrierlarda sagirlik yaygin mesela.

  • rurouni  (29.04.14 16:57:17)
ben bu konuyu; iki gozu de mavi ve bembeyaz olan kediler icin gecerli diye biliyorum. (ki boyle ve duymayan bir van kedim vardi) kopekler icin gecerli oldugunu hic duymadim.

  • merdümgiriz...  (29.04.14 17:08:43)
her tarafı beyaz olan kedilerin hepsine sağır demek, her sakallıya dede demekten farksız bişey :D sağırlık olayı genetik ve haliyle de doğuştan olan kedilerin tamamı beyaz oluyor evet. kardeşimin bir kedisi vardı tamamen beyaz ve doğuştan sağır, gözlerinin de renkleri başkaydı. merdümgiriz sadece mavi gözlü kediler için demiş. belki göz rengiyle alakalı değildir. beyaz olmayan kediler sağır olamaz diye birşey de yok tabi. beyaz golden benim bildiğim kadarıyla da yok beyaz dedikleri çok çok açık kahve-sarı gibi bişey.

  • rakunzelll  (04.05.14 01:53:38)
1 yıl geçmiş ancak yanıtlayayım. beyaz kedi ve köpeklerde sağırlık oranı daha yüksektir ve evet bu beyaz olmalarıyla alakalıdır. bunun sebebi de melanindir. melanin deriye rengini veren pigmenttir. beyaz hayvanlarda melanin pigmenti çok azdır. duyma ile olan alakasına gelirsek; melanin rengin yanı sıra duyma sinirlerinin oluşumunda da rol oynar. yani melanin olmadığında duyma sinirleri de tam gelişmez ve sağırlık olabilir. bu nedenle kedi köpeğinizde benekler varsa bu sağır olma ihtimalinin çok az olduğu anlamına gelir.

  • yardiranadamm  (15.06.15 20:56:05)