usb flash diske NTFS format atamıyoruz. yardım lazım.

kardeşim netten 32 gb bir flash disk almış. markasız. minnie-fare görünümlü.

fat32 atılıyor. ama ntfs olmuyor. ne hızlı ne normal. bitiremiyor işlemi. en son cmd üzerinden convert denemesi yaptım. o da şu şekilde sonuçlandı.

Microsoft Windows [Sürüm 6.1.7601]
Telif Hakkı (c) 2009 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:\Users\Root>convert G:/fs:ntfs
Dosya sistemi türü FAT32.
Birim INCI, 23.04.2014 10:34 tarihinde oluşturuldu
Birim Seri Numarası 206F-5897
Windows dosya ve klasörleri doğruluyor...
Dosya ya da klasör doğrulaması tamam.
Windows dosya sistemini gözden geçirdi ve hiçbir sorun bulamadı.
32.751.584 KB toplam disk alanı.
32.751.568 KB kullanılabilir.

16.384 bayt her ayırma biriminde var.
2.046.974 ayırma birimi disk üstünde kullanılabiliyor.
2.046.973 ayırma birimi disk üstünde kullanılabiliyor.

Dosya sistemi dönüştürmesi için gereken disk alanı belirleniyor...
Toplam disk alanı: 32767968 KB
Birim üzerindeki boş alan: 32751568 KB
Dönüştürme için gerekli alan: 99495 KB
Dosya sistemi dönüştürülüyor
Diğer bileşenlere bu birimin değiştiği bildirilemiyor.

C:\Users\Root>

ne yapalım sizce?

USB belleğinizi bilgisayara takın. Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Yönet'i seçin. Aygıt Yöneticisi'nden Disk Sürücüleri'ni seçin. USB belleğinizi bu listede göreceksiniz. Sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayın, İlkeler sekmesine gelin. Varsayılan olarak Hızlı Kaldırma'nın seçili olduğunu göreceksiniz. Bu seçeneği iptal edip hemen altındaki Daha İyi Performans seçeneğini seçin. Bu seçenek yazma önbelleğini etkinleştirecek, böylece belleği NTFS'ye çevirebileceksiniz. Daha sonra Uygula ve Tamam diyerek pencereyi kapatın ve belleğinizi normal biçimlendirme adımlarını uygulayarak NTFS'ye biçimlendirin. Kolay gelsin.

  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (23.04.14 11:13:51)
@cok sey hakkinda az sey bilen adam: bu da aynı sonucu verdi malesef.

  • matrix  (23.04.14 12:47:04)
öncelikle neden illa ntfs? tahminimce hd film atacaksınız içine 4gb dan büyük.

format g: /fs:NTFS deneseniz?
  • mortar  (23.04.14 12:59:56)
4gb sınırı için fat32 yerine ntfs kullanmak istiyorsanız, exfat kullanmanızı tavsiye ederim. hem de crosplatform çalışır.

  • battal gemalmaz  (23.04.14 13:06:28)
download.cnet.com
şunu bir deneyin.

  • edip  (23.04.14 13:17:30)
@mortar:

aynen. hd çağındayız artık. sıradan bir 720 hd film 4.5 gb yer tutuyor.

senin yöntemi denedim. şu anda sürüyor hala. az önce aldığım copy-paste şudur ve tam 50 dk'dır devam etmektedir. :)

C:\Users\Root>g:

G:\>dir
G sürücüsü birimi: INCI
Birim Seri Numarası: 6814-5ACA

G:\ dizini

Dosya Bulunamadı

G:\>format g:/fs:NTFS
G: sürücüsü için yeni disk yerleştirin
ve devam etmek için ENTER'a basın...
Dosya sistemi türü FAT32.
Yeni dosya sistemi: NTFS.
31999M doğrulanıyor

Birim bir başka işlem yüzünden kullanımda olduğundan
biçimlendirme yapılamıyor. Bu birim önce çıkartılırsa, biçimlendirme
işleyebilir. O ZAMAN BU BİRİME AÇILAN TÜM İŞLEYİCİLER GEÇERSİZ OLUR.
Bu birimde bir çıkartma zorlaması yapmak istiyor musunuz? (E/H) e
Birim çıkartıldı. Bu birimin tüm açık işleyicileri artık geçersiz.
yüzde 12 tamamlandı.

@battal gemalmaz: exfat olayını da fat32 gibi sanıyordum ben. yani o şekilde de olsa 4 gb sınırı var diye düşünmüştüm. (bütün fat'ları öyle düşünmek)

şu yöntemler de olmazsa öyle yapayım artık.

@edip: aslında sabah indirmeye çalıştıklarımdan birisi de o idi. kurulumda hata verdi bir kaç kere. o şekilde açtığımda da hiç bir disk göremedi falan. başka bir temiz sürümünü aramadım ben de sonra. exfat denemesi öncesi bir de bunu deneyeyim o halde ısrarla.
  • matrix  (23.04.14 15:53:51)
@mortar: format g: /fs:NTFS
an itibariyle 2 saat 20 dk oldu. :) yüzde 39 tamamlandı henüz. tabi bilgisayar başında bunu bekliyorum gibi algılanmasın. makina boşta, diskin de aciliyeti yok. deney olsun, bize de eğlence çıksın diye durdurmadım işlemi. ara ara bakıyorum işte. :)

  • matrix  (23.04.14 17:22:47)
@mortar:

malesef ki saatlerce süren işlem bitmesine rağmen başarı kaydedilemedi.

----
Birim adı nedir (32 karakter, yoksa ENTER'e basın)? inci
Dosya sistemi yapıları oluşturuluyor.
Biçimlendirme Tamamlandı.
31,2 GB toplam disk alanı.
31,2 GB kullanılabilir.
----

cmd bunu söyledi. ondan sonra bilgisayarımdan diske tıkladığımda

g: erişilemiyor

dosya veya dizin bozuk veya okunamıyor.

hatasını veriyor.
  • matrix  (23.04.14 23:07:32)