cok su icmenin zararlari - coktan kasit nedir?

Litre hesabi cok mantikli gelmiyor bana. Idrarin rengi iyi bir gosterge mi ? Su gibi tamamen renksiz olana kadar icmek zararli midir? 3 litreyi geciyor yalniz o durumda.

Yanimda sise var gidip gelip iciyorum devamli susamayi beklemeden. Az yememe kilo vermeme de yardimci oluyor. Zarari ne olabilir cok icmenin? Bobrekler mi yorulur ne olur?

Tesekkurler

ihtiyaçtan fazla su içmek tabii ki zararlı. böyle bir durumda vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri de o içilen fazla suyla idrar olarak atarsın ve vücudundaki kimyasal dengeyi bozarsın.

  • tururo  (22.04.14 22:14:44)
2-2,5 litre ideal bence.

  • Lola90  (22.04.14 22:18:20)
normal güzel bi suyu içmenin bi zararı yok istersen 10 lt iç. çok suyun zararı kendi içinde ne varsa onun zararıdır.

yoksa böbrekler kafasına göre atmaz mineralleri, gerekirse geri emmek için enerji harcar ama o mineralleri tekrardan kana gönderir.

bende hipotansiyon olmasına rağmen min 2 lt içerim alışkanlıktan. tek dezavantajı alışkanlık yapması. yoksunluk durumunda baş ağrısı oluyo (Na sağolsun).
  • seksen9  (22.04.14 22:20:58)
Bu arada brita su filtreleri var ya onla iciyorum suyu. Sise suyu ya da cesme suyu degil.

  • babamasoliimbananickaldirsin  (22.04.14 22:24:29)
Günde 3-4 litre suyu rahat içiyorum. 3 litrenin altına hiç düşmem. Kendimi bildim bileli de böyleyim. Hiçbi zararını görmedim. Zımba gibiyim.

  • pandispanya  (22.04.14 22:26:18)
ben hiç ölçmedim ama fazla su tüketmek böbreklerin iflasına kadar sonuç çıkarabilir. susadıkça iç derim.

  • basond  (22.04.14 22:30:18)
@seksen9 çok su içmek zararlı değil mi? istersek 10 litre mi? kafan mı güzel dostum, adamı yanlış bilgi ile öldürecek misin?

bilmiyorsanız bari susun.
  • ykyt  (22.04.14 22:38:59)
su içmenin zararı suyun içindekilerden dolayı değil, kandaki iyonların olması gerekenden daha düşük konsantrasyonlarda olmasına neden oluyor. en çok etkilenen de sodyum dengesi. hiponatremi-su zehirlenmesi diye aratırsanız bulursunuz. suyu saf içmeyin, maden suyu da için, biraz tuz atın, limon sıkın. pet şişedeki suyu aşırı içerseniz sorun olur. 2-2,5 litre civarı için.

hastane.akdeniz.edu.tr
  • Lim5  (22.04.14 22:41:33)
@Lim5 yani yemekleri tuzlu yiyorsam sorun yok?

  • babamasoliimbananickaldirsin  (22.04.14 22:44:13)
böbrekleri yorar.

  • japon askeri  (22.04.14 22:45:32)
  • anection  (22.04.14 22:48:58)
  • r_u_h  (22.04.14 22:55:42)
@ykyt ya arkadaş vücut zaten tuza ihtiyaç duyarsa insanın canı ister. dışardan alamazsa da vücuttakini tutar. sudaki mineralleri de hesaba katalım.

adamın rahatsızlığı yoksa istediği kadar doğal kaynak suyu içebilir. istediğiniz fizyolojiciye sorun, ben günde 10 lt su içiyorum bi zararı olur mu diye (ki o da yarım saatte bir bardak ediyor). sanki bir anda 5 lt iç dedik, saf su iç dedik, terkos suyu iç dedik.

uf çok sinirlendim. kafadan atmayaydım iyiydi..
  • seksen9  (22.04.14 23:00:02)
su zehirlenmesi diye bir şey var. bokunu çıkarmamak lazım. ama 3 4 litre problem değil.

  • fosforlu cevriye  (22.04.14 23:26:38)
teorik olarak sağlıklı insan 10 lty kadar içebilir

  • ceycey e  (23.04.14 05:41:03)