fotoğraf tekniği sorusu

merhabalar.

akşam bi partide fotoğraf çekeceğim de, biraz google da araştırma yaptım ama buraya da sorayım dedim. biliyorum nefret edilesi bi şey bu soru ama..

bu mesela joker'de, indigo'da vs. o tarz ortamlarda çekilen atmosfere yakın bi şey istiyorum. yani arka planda hareket olacak ama fotoğrafını çektiklerim sabit olacak.

yanlış okumadıysam eğer, harici flaşı ttl modunda değil de kısık güçte & ikinci perde modunda kullanmam gerekiyor ve tavandan sektirerek kullanacağım. diyafram mümkün olduğunca açık olacak. enstantane hızım çok abartmadan düşük bi değerde olmalı. iso da 400-800 civarı takılsa iyiymiş sanırım.

bunun dışında bi şey var mıdır?

manuele alıp deneyerek çözebilirsin. çekmeden önce evde falan dene, 30-50 enstantene, en açık (1.8 vesaire) diyaframda ince ayar yaparak istediğin tarzı bulabilirsin. denerken kendinde hareket etmeye çalış mümkün olduğunca canlandırma hesabı.

  • yuto  (22.04.14 18:05:14)
Gayet iyi:)
Lensin maks kac diyafram? Flash tetikleyici var mi?
Lensin kac mm bir de?
  • ventruefox  (22.04.14 18:05:35)
@yuto zaten arkadaş ortamı olacağı için oraya gidince deneme çekimleri yaparım demiştim. biraz erken gideceğim.

@ventruefox lensim sıkıntılı işte. bi adet tamron 18-200mm var 3.5-6.3 bi de canon 50mm 1.4. ama makine 550d olduğu için 50mm çok dar açı yaratırmış gibi geldi crop faktöründen ötürü. flaş tetikleyicim yok :( dahili flaş yerine takacağım flaşımı, elde tutma imkanım yok yani maalesef.
  • i was me but now he s gone  (22.04.14 18:09:39)
flasin onune hafif sari renkli filtre koymak iyi olabilir. olmadi raw cekip editlerken filtrelenir.

  • fortisvita  (22.04.14 18:13:34)
50 1.4 guzel lens ama haklisin. Flasi dogru kullanirsan ve isoyu arttirarak digeri de is gorur. Raw cekip editleyerek + iso yuksek degerde kumlanmayi goze alarak cekerdim ben olsam.

  • ventruefox  (22.04.14 18:18:01)
hem 18le hem 50yle dene işte, daha hareketli aksiyonlu bişeler çekmek istiyosan 18 daha iyi olur diye düşünüyorum ama

iyi eğlenceler :)
cloud.lomography.com
  • yuto  (22.04.14 23:37:54 ~ 23:38:10)