Uykuya nasıl geçiliyor

Ufakken çok kafamı kurcalardı. Öyle ki bir insanın nasıl uyuduğunu düşünmekten uyuyamazdım. Sonraları düşünmemeye çalıştım ve unuttum. Tabi o zamanlar internet bugünlerde olduğu gibi değildi. Ne sordum, ne araştırdım. Şimdi tekrar aklıma güzeldi. Bir insan uyku haline nasıl geçer? Gözlerini kapatıyorsun, zihnini boşaltıyorsun (herhangi bir tekne veya rahatsızlık yoksa) küt, uyuyorsun. O geçiş anı beni çok etkiliyor. İşte bunun açıklaması nedir? Hatta elinde güzel kaynak link olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Kardesimin basinda cok bekledugumcun, gozlem veriym bi tane

Once hizli sonra uzun aralikli derin nefesler ve en sona uzun araliklktan daha kisa ama yine de uzun aralikli normal nefesler
Bu esnada kaslarda bosalma oluyor, yumuk el acilmasi gibi
Tam uyuyunca da bi kipirdanma

Tamam uyudu.
  • cecilia  (20.04.14 00:16:06)
@1 :) aslında işin biyolojik ya da psikolojikkısmıydı merak ettiğim. Hani ne oluyor, ne algılanıyor ya da bir organ mı devreye giriyor ya da çıkıyor... Ama teşekkür ederim yine de. :)

@2 o şekilde araştırayım
  • iorveth  (20.04.14 00:26:26 ~ 00:34:12)
  • ron dennis  (20.04.14 00:44:39)