ev sahibim evi satarsa çıkmam gerekir mi?

Safranbolu'da öğrenciyiz, iki arkadaş olarak geçen sene tuttuğumuz evin sözleşmesi temmuzda doluyor.. Şimdi de ev sahibi evi satacağını söylüyor.. Bundan da bizim mağdur olmayacağımızı falan söylüyor (nasıl olacaksa).. Almayı düşünen birileri ise "biz alırsak siz seneye napacaksınız?" gibi sorular soruyor..

şimdi biz bu evi 1 aylık peşin kira +6 aylık aidat şeklinde tuttuk.. hatta bir de tuvaleti yaptırdık.. bu ay için kirayı yatırmıyoruz ama daha alacağımız da bitmiyor, adamdan paramızı (780 tl) nasıl alabiliriz onu da bilmiyoruz.. hatta eve girerken boyasını falan da biz yaptırdık..

şimdi bizim temmuzda kesin çıkmamız gerekir mi?
bunun hukuki yolları vs nedir?
Bir de bizim mağdur olmayacağımızı söylüyorlar, ama geçen sene taşınmak, bir dünya eziyetin yanında 250 tl'ye patlamıştı.. ve şimdi okulumuza yakın, giriş katı, ve bu kirada bir ev bulmamız da çok zor.. hani ola ki taşımamız zorunlu oldu, taşıma, ev bulma, vs işlemleri onlara yaptırma şansımız var mı?

öyle bir şansınız yok bence.
paranızı vermezse, alacağınız bitene kadar oturursunuz gibi duruyor.

  • aithra  (03.06.09 19:42:30)
En kötü şartlarda 6 ay daha oturma hakkınız olur diye biliyorum ben. Bir ay içinde ihtarname gönderilmesi zorunlu imiş:
www.uzmantv.com

  • mario64  (03.06.09 19:51:58)
Eğer satın alan adamın kendisi veya bir akrabası oturmayacaksa sorun olmaz, ama eğer kendisi oturacaksa sözleşme yatar. Kaporayı normalde ev satıldıysa yeni ev sahibinizden almanız gerek ama eskisi verip aranızdaki hesabı kapattıktan sonra evi satacaktır diye düşünüyorum...

  • selimse  (03.06.09 21:44:46)