[]

Finanscilar: Return on Equity (ROE)

selam,

ROE hesaplarken cogu kaynakta "yilsonu profit/yilsonu equity" kullaniliyor. fakat aswath damodaran reis ise "yilsonu profit/yilbasi equity" kullaniyor. bence de bu ikincisi daha mantikli, cunku sonucta equity'nin profit yaratma performansina bakiliyor.

siz eger tam dogrusunu biliyorsaniz, bir aciklayabilir misiniz?

tesekkurler

 
tamam da farkı, yıl içindeki sermaye enjeksiyonları ya da kar transferleri. yıl içindeki bu sermaye hareketleri tabii ki karlılığını etkileyecek şirketin.

ikisi de yılsonu olmalı.
  • [silinmiş]  (18.04.14 15:15:28) 
anlamadim.

31 aralik 2013 ve 31 aralik 2014 tarihlerini ele alalim. ben diyorum ki equity 31.12.2013'ten, return ise 31.12.2014'ten bakilmali. cunku equity'i de 31.12.2014'ten bakarsam, o equity 2014'de elde edilmis profit'e neden olmamis olacak. 2014'te elde edilen profit, 31.12.2013'e bagli. degil mi?

ROE'nin mantigi zaten equity'nin ne kadar verimli kullanilabildigini gostermesi. onun icin kullanilmis olan equity (sene basindaki) goz onune alinmali diyorum/dusunuyorum.
  • gerard  (18.04.14 15:32:15) 
  • [silinmiş]  (18.04.14 15:40:07) 
siz teorik tartışmasındasınız işin. işin teorisinde damodaranın dediği daha doğru, elindeki equity ile ne kadar profit elde etmişsin bunu daha doğru gösteriyor.

ancak işin Pratik kısmında ise ikisinin de aynı tarihte (yıl sonunda) alınması gerekiyor. adam belki yılbaşı olarak belirlenen günden 1-2 gün sonra equity sini artırdı diyelim. damodaran'a gore bu kısa sureli farkı göz ardı etmeniz lazım. bu da sağlıksız bir değerlendirme yapmanıza neden olur.
  • yemrem  (18.04.14 15:41:06) 
tamam ikna oldum.

dediginiz gibi olsun. damodaran teorik biraz evet.
  • gerard  (18.04.14 15:46:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.