intel core i7 4770k vs 4820k

Arkadaşlar oyun amaçlı arada da video editleme işleri yapıyorum.
bu iki kartın fiyatları aşağı yukarı aynı ama 4820k lga2011 kullanıyor bu anakartlar 1550'ye nazaran daha pahalı ve işlemcinin soğutucusu yok.

şurada testleri var

cpuboss.com

sizce bu fark 4820k almaya değer bir fark mı ? kağıt üstünde değilde günlük kullanımda artıları nasıl olur bana? render sürelerim ne kadar fark eder aşağı yukarı ?

render'ı bilmiyorum da oyun amaçlı 4770k daha iyi performans veriyordu diye hatırlıyorum. 4820 ivy bridge'in modifiyeli hali gibi bir şey sanırım. ben 2011 aldım + soğutucu aldım ama 4770 de alsaymışım bir şey fark etmezmiş. biraz daha future proof olması açısından 2011 soket daha mantıklı ama bence.

  • passion rules the game  (18.04.14 10:05:22)
fazladan ram destekliyor bildiğim kadarıyla, başka ne gibi future proof artı sağlayabilir ?

  • sabor  (18.04.14 11:00:59)
yani upgrade yaparken anakart da 2011 soketl destekli olduğu için ilerideki standarda daha kolay uyum sağlayabilir. yoksa işlemci olarak direk future proof bir yanı yok intel bu hızla mimari yenilerken :)

  • passion rules the game  (18.04.14 12:09:04)
peki hocam o zaman tercihim 1150'den yana olacak. 2-3 sene götürür diye düşünüyorum. broadwell işlemcilerde yeni bir soketle gelecekmiş 2011'inde çok büyük bir artısını göreceğimizi sanmıyorum ya. i5 4670k ile i7 4770k arasında battlefield 4 64 kişilik maplerde. aynı sistemde fps farkı olur mu sence ? darboğaz yapar mı? birebir aynı performansı mı verir ?

  • sabor  (18.04.14 12:11:26)