Ses Sistemi Bağlamak?

Hello All

LG HB1100RE 1100W 3D Blu-Ray Ev Sinema Sistemi
Bir ses sistemi aldım.

Aklım nasıl karışık delireceğim
Millet hem HDMI (ARC) hem de OPTİK bağla falan diyor
neden ikisini birden bağlıyorum ulan, sağlamasını mı yapıyorum?

TV de LG o yüzden birbirini tanıma hikayesi var (TV nin menüsünde görmüştüm)

Şimdi sorularım şunlar
Mına kodumun tvsinde zaten 3 tane HDMI var ve hepsi dolu
(digiturk, dsmart, playstation)

Bu ses sisteminin bir güzelliği HDMI IN var 2 tane, 1 tane de out var (bluray ya hani o bakımdan)

Şimdi ben diyorum ki.

Digiturk ve Dsmartı ses sistemine bağlasam, oradan çıkan tek kabloyu da tv ye girsem
Sonra da optik kabloyla sesi taşısam, hiç HDMI ARC işine girmesem olur mu?

Birisi anlatsın bana nolur :)

kullanma kılavuzunun 25. sayfasında yazana göre o girişlerle (hdmi 1/2) görüntü ve ses taşıyabiliyormuşsunuz (kılavuz öyle diyor). cihazdan çıkan OUT lada HDMI ARC yi bağladığınız diyelim.

geriye PS kalıyor. PS nin HDMI ını tv ye optik çıkışını da LG Ses sistemine bağlarsanız işinizi görecektir.
  • janavarorion  (16.04.14 11:35:59)
Hiç ARC işine girmesem, sadece optik bağlasam?

  • cruseo  (16.04.14 12:23:30)
ARC yi kullanmazsanız digi ve d-smarttaki 5+1 yayınlarda sorun yaşayacaksınız.

  • janavarorion  (16.04.14 13:02:25)
Optikten alamaz mı 5+1 i hem optik, hem arc mi bağlamak lazım.
Yav saçma değil mi ben mi çözemiyorum

sesi taşımanın 2 yolu var, ya optik ya HDMI ARC
optik bağlayınca neden yetmiyor?
  • cruseo  (16.04.14 13:06:44)
Sıkıntı şu ki sisizn 3 tane görüntü ve ses alacak cihazınız var. ne yazı ki ses sisteminizde ise 2 tane giriş ve 1 çıkış var. 3. cihazın görüntü ve ses aktarımını HDMI+Optic çıkışla yapmanız gerekiyor.

düzeltme: 3 cahazın yazmışım. "3. cihazın" olacak
  • janavarorion  (16.04.14 13:35:30 ~ 14:10:31)