anakart - diğer bileşenlerin uyumu

başlik kafa karistirici oldu farkindayim.

Simdi bilgisayar toplamaya calismaktayim ama isimlere bakarak bir seyler anlamam oldukca zor. Sorum şudur, her ekran karti, islemci; her anakartta calismiyor degil mi? Bir islemci-ekran kartinin hangi anakartta calisabilecegini nasil anlarim? soket bilmemnesine falan mi bakiyoruz?

He tabi her ekran karti ve islemci her tur anakartta calisiyor da olabilir. Cahilliğime verin eğer öyleyse.

öncelikle elinizde anakart mı var işlemci mi var ?

Anakart ın ürün bilgilerine bakarak, Hangi soket işlemciyi kullandığını öğrenip ona göre işlemci almanız gerekir.
Mümkün oldukça benzer marka ürünler kullanmaya çalışın ... bunun yanısıra yine markaları birbiriyle karşılaştırın.

asus anakart ile nvidia ekran kartı uyumu veya asus anakart ile ati ekran kartı uyumu gibi... bazı markalar bazı markalarla daha iyi performans veriyor

ör:

-işlemci: Core i7 4770K "Soket 1150" 3.5GHz 8MB Cache 22nm İşlemci
-Anakart: Z87-PRO Intel Z87 SOKET 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart

daha sonra anakart ın özelliklerine bakıp ;

ekran kartı olarak PCI-e 2.0 ve 3.0 ı desteklediğini görüyoruz

ona göre ekran kartı seçimini yapıyorsun

www.vatanbilgisayar.com

sonra ram olarak max desteklediği değere bakarak MHZ sine göre ram alıyorsun.

www.vatanbilgisayar.com

daha sonra internette bulacağın online Power calculater programları ile marka ve modellere göre hesap yapıp min 400 watt lık bir power alıyorsun.
  • janavarorion  (13.04.14 14:23:31 ~ 14:25:22)
özet geciyorum, günümüz ekran kartları günümüz her anakartta çalışır.
her işlemci her anakartta çalışmaz. pin yapılarına bakman gerekir.

  • dokuzeylul  (13.04.14 14:32:15)
bokunu cikarmak gibi olmazsa

bu anakartta:
www.vatanbilgisayar.com

bu islemci calisir mi?
www.vatanbilgisayar.com

soketleri farkli yaziyor, ondan seyettim
  • krater  (13.04.14 15:56:12)
ayniymis la soketleri. cok pardon.

  • krater  (13.04.14 16:00:14)